Najsłynniejsze "nie"ruchome schody w Polsce w końcu ruszą. Już je montują

2024-05-29 8:22

W nocy (z 27 na 28 maja) rozpoczął się montaż nowych ruchomych schodów przy krakowskim Małopolskim Dworcu Autobusowym. To chyba najsłynniejsze schody ruchome, lub raczej przez ostatnie lata - nieruchome schody w Polsce. Stare awaryjne schody zdemontowano już w lutym. W nocy ogromy dźwig umieścił nowe schody w miejscu docelowym.

Spis treści

  1. Montują nowe schody ruchome w Krakowie
  2. Będzie szklany dach nad schodami ruchomymi w Krakowie
  3. Kiedy będą działały ruchome schody przy dworcu MDA w Krakowie?
  4. Tak montują nowe ruchome schody przy dworcu MDA w Krakowie - zobacz zdjęcia

Montują nowe schody ruchome w Krakowie

W nocy z 27 na 28 maja rozpoczął się montaż nowych schodów ruchomych przy dworcu MDA w Krakowie. Ciągle zepsute i co za tym stoi, nieruchome – ruchome schody były już symbolem bezsilności władz Krakowa. Schody utrudniały życie mieszkańcom Krakowa i turystom, którzy często z bagażami musieli wspinać się po zwykłych schodach. Z informacji ZDMK wynika, że tylko w ciągu ostatnich pięciu lat schody były naprawiane aż 19 razy.

Czytaj też: (Nie)ruchome schody w Krakowie w końcu rozebrano. Za pół roku będą już nowe

Teraz ma być inaczej. Już w lutym zdemontowano stare, awaryjne schody. W piątek, 24 maja do magazynu wykonawcy w Krakowie trafiły zupełnie nowe ruchome schody firmy OTIS. To znana firma produkująca windy (dźwigi osobowe) czy ruchome schody.

W nocy z 27 na 28 maja na plac przed dworcem MDA pojawił się ogromny dźwig, który umieścił części schodów na miejscu docelowym.

Wykonawcą tej inwestycji jest firma Gamibud, której Zarząd Dróg Miasta Krakowa zlecił wymianę wadliwego urządzenia.

Rozmowy Muratora: ARUP - niezwykłe biuro z recyklingu

Będzie szklany dach nad schodami ruchomymi w Krakowie

Jak informuje ZDMK, równocześnie trwa przeprojektowywanie części zadania. Wynika to z konieczności wprowadzenia dodatkowych rozwiązań architektonicznych przy sąsiadujących z nową konstrukcją betonowych schodach.

W dalszej kolejności montowane będzie wypełnienie szklane konstrukcji zadaszenia. Ma to uchronić urządzenie przed awariami spowodowanymi przez np. warunki pogodowe. Schody będą miały podgrzewane poręcze oraz będą działać w trybie pełzania. Tym samym ograniczona zostanie ich awaryjność.

Kiedy będą działały ruchome schody przy dworcu MDA w Krakowie?

Całość inwestycji zakończy się w sierpniu 2024, choć wcześniej informowano, że umowny termin zakończenia prac to 17 lipca 2024 roku. Wymiana schodów i budowa zadaszenia ma kosztować 4,1 mln złotych.

Tak montują nowe ruchome schody przy dworcu MDA w Krakowie - zobacz zdjęcia

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej