I etap nabrzeża pomorskiego w Gdyni już gotowy

2009-06-29 16:35
Nabrzeża Pomorskie w Gdyni
Autor: Fot.: Morski Port Gdynia S.A.

Uroczyste otwarcie Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni, wieńczące zakończenie pierwszego z dwóch etapów jego przebudowy odbyło się 29 czerwca 2009 r . W uroczystości uczestniczyli m.in. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Janusz Jarosiński, którzy dokonali symbolicznego zarzucenia cumy z jednostki "Strażak 14", którą przybyli na przebudowane Nabrzeże .

Nabrzeże Pomorskie w Gdyni
Autor: Morski Port Gdynia S.A.

Pierwszy etap przebudowy trwał od 15 września ubiegłego roku, a odbiór techniczny inwestycji nastąpił 26 maja br. Inwestorem tego projektu jest Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., a wykonawcą  konsorcjum w skład którego weszli: Hydrobudowa S.A., Stabilator Sp. z o.o., Energopol Szczecin S.A., Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane TRAKT oraz Zakład Usług Podwodnych i Hydrotechnicznych NEPTUN. W ramach przebudowy wykonano m.in. ściankę szczelną z profili stalowych o zwiększonej odporności na korozję, sprowadzonych  z Luksemburga (łącznie 6800 m profili o wadze 600 ton), 110 pali CFA  oraz 114 mikropali TITAN formowanych w gruncie, na które zużyto wraz ze wzmocnieniem gruntu 1800 ton betonu, 1200 m3 żelbetowej konstrukcji płyty i oczepu nabrzeża wraz z całym wyposażeniem oraz instalacje wodociągowe, kanalizacyjne i elektryczne, 21 nowych polerów cumowniczych oraz 3700 m2 nowej nawierzchni wraz z elementami małej architektury.
Bezpośrednim powodem przebudowy był bardzo zły stan techniczny elementów nabrzeża, które wzniesiono w latach 30.  Nowa konstrukcja posłużyć ma aż przez 100 następnych lat. Ze względu na usytuowanie w turystycznym sercu Gdyni zdecydowano się podzielić inwestycje na dwa etapy realizowane w okresach wrzesień-maj, czyli poza sezonem. Wszystko po to, aby nie zamykać terenu dla turystów. Drugi etap ma się rozpocząć 15 września bieżącego roku. Koszt realizacji pierwszego etapu  wyniósł ponad 13 mln zł netto i w całości został sfinansowany ze środków własnych Zarządu Morskiego Portu Gdynia  S.A. Łączny koszt obu etapów szacuje się na 23 mln zł netto.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej