Muzeum Chopina, Warszawa. ZDJĘCIA

2013-01-24 14:32
muzeum chopina warszawa
Autor: Marcin Czechowicz Nowe Centrum Chopinowskie powstało w miejscu XIX-wiecznej kamienicy Anasińskiego, najstarszego budynku w okolicy, który wyburzono pod tę inwestycję.

Muzeum Chopina z oficjalną nazwą Centrum Chopinowskiego zostało oddane do użytku w 2010 roku. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zyskał dwa tysiące powierzchni biurowej. W budynku przy Tamki mieszczą się też punkt informacji turystycznej, księgarnia, biblioteka, fonoteka i fototeka Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz restauracja.

Projekt nowego Muzeum Chopina w Warszawie opracowało Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy. Projekt wygrał międzynarodowy konkurs SARP, do którego zgłoszono 43 projekty architektoniczne. W 2007 roku Polimex Mostostal Lublin zaczął prace budowlane, które zakończył w marcu 2010 roku.

Centrum Chopina to neutralny szklany budynek o proporcjach kamienicy i wyglądzie biurowca. Dzięki temu najważniejszy pozostał Zamek Ostrogskich, w którym mieści się muzeum Chopina. Elewacje pierwszych dwóch kondygnacji Centrum są z prefabrykowanych płyt betonowych. Beton dominuje również we wnętrzach Centrum.

Bolesław Stelmach za projekt Centrum Chopina w Warszawie dostał w 2010 roku Honorową Nagrodę SARP.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej