Muzeum Chopina, Warszawa. ZDJĘCIA

2013-01-24 14:32
muzeum chopina warszawa
Autor: Marcin Czechowicz Nowe Centrum Chopinowskie powstało w miejscu XIX-wiecznej kamienicy Anasińskiego, najstarszego budynku w okolicy, który wyburzono pod tę inwestycję.

Muzeum Chopina z oficjalną nazwą Centrum Chopinowskiego zostało oddane do użytku w 2010 roku. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zyskał dwa tysiące powierzchni biurowej. W budynku przy Tamki mieszczą się też punkt informacji turystycznej, księgarnia, biblioteka, fonoteka i fototeka Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz restauracja.

Projekt nowego Muzeum Chopina w Warszawie opracowało Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy. Projekt wygrał międzynarodowy konkurs SARP, do którego zgłoszono 43 projekty architektoniczne. W 2007 roku Polimex Mostostal Lublin zaczął prace budowlane, które zakończył w marcu 2010 roku.

Centrum Chopina to neutralny szklany budynek o proporcjach kamienicy i wyglądzie biurowca. Dzięki temu najważniejszy pozostał Zamek Ostrogskich, w którym mieści się muzeum Chopina. Elewacje pierwszych dwóch kondygnacji Centrum są z prefabrykowanych płyt betonowych. Beton dominuje również we wnętrzach Centrum.

Bolesław Stelmach za projekt Centrum Chopina w Warszawie dostał w 2010 roku Honorową Nagrodę SARP.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej