Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie

2016-07-27 14:24
Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie
Autor: Plus3-architekci Muzeum powstanie w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku

Nowa siedziba gdańskiego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Łebie powstanie według projektu warszawskiej pracowni plus3-architekci. Koncepcja została wyłoniona na drodze konkursu urbanistyczno-architektonicznego.

Muzeum powstanie w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku. Nowy budynek będzie miał wyrazistą formę, jednocześnie jego kształt i zastosowane materiały mają współgrać z otaczającym krajobrazem i nawiązywać do lokalnej historii. Materiałem dominującym we wnętrzach i na fasadach będzie drewno. Cała elewacja frontowa pokryta zostanie giętymi drewnianymi listwami. W projekcie bardzo ciekawie rozwiązano elewacje boczne, na których zwieszone zostaną okrętowe liny. Pomiędzy nimi ukryte bedą klatki schodowe prowadzące na taras widokowy na dachu. Kształt i lekkie nachylenie obiektu nawiązywać mają do kadłubów statków, fal i nadmorskich wydm. Cała bryła ma przypominać wyrzucony z Bałtyku kawałek drewna.

Zwycięski projekt  doceniony został również za połączenie komunikacyjne i funkcjonalne, które prowadzi poprzez wewnętrzne foyer budynku, pomiędzy promenadą spacerową przy kanale portowym, a zbiornikiem wodnym Łabędzi Staw.

Wnętrze wystawiennicze nowego muzeum będzie jedną dużą salą z możliwością podziału na poszczególne części tematyczne. Wśród ekspozycji znajdą się aranżacje słowiańskich łodzi z czasów wikingów, elementy sztuki szkutniczej, zabytki wydobyte w czasie podwodnych badań archeologicznych oraz wystawy poświęcone rybołówstwu oraz ratownictwu morskiemu. 

Nowa placówka ma powstać w ciągu najbliższych trzech lat. Obecnie muzeum poszukuje środków na jego budowę. 

Nazwa inwestycji: Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego
Lokalizacja: Łeba
Funkcja: muzeum
Inwestor: Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego
Projektant: plus3-architekci
Zakończenie budowy: połowa 2020

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej