Mural Zdzisława Beksińskiego powstanie w Warszawie? Grafika robi wrażenie

2023-02-05 17:30
Mural Beksińskiego w Warszawie
Autor: Facebook/Bakcyl Studio i Bartek Podlewski

W ramach budżetu obywatelskiego zgłoszono propozycję stworzenia muralu upamiętniającego Zdzisława Beksińskiego przy metrze Służew. Zaprezentowana została koncepcja graficzna malowidła poświęconego artyście, który mieszkał i tworzył na Mokotowie. Głosować na ten projekt będzie można w czerwcu tego roku.

Zdzisław Beksiński jest jednym z tych malarzy, którzy mimo upływu lat wciąż pozostają w pamięci mieszkańców miasta. Wszyscy znamy jego wyjątkowe, niepokojące obrazy. Nic dziwnego, że w końcu ktoś poczuł potrzebę upamiętnienia artysty w przestrzeni miejskiej. Wyjątkowy projekt zgłoszono w ramach budżetu obywatelskiego. 

Mural Zdzisława Beksińskiego

Mural z wizerunkiem Zdzisława Beksińskiego może powstać na stacji metra Służew. We wtorek, 24 stycznia, została zaprezentowana koncepcja graficzna malowidła poświęconego wybitnemu artyście, który mieszkał i tworzył na Mokotowie. Głosowanie na ten projekt i jego realizację odbędzie się w czerwcu tego roku.

- Przyszedł czas, aby upamiętnić w przestrzeni publicznej Zdzisława Beksińskiego, który mieszkał i tworzył na Mokotowie. Bardzo żałuję, że do tej pory w przestrzeni publicznej Beksiński nie został upamiętniony. Teraz to nadrabiamy - powiedział Paweł Lenarczyk, autor wcześniejszych projektów z cyklu "Murale Metra".

Mural Zdzisława Beksińskiego miałby powstać w ramach cyklu "Murali Metra" na zewnętrznym szybie windy przy stacji metra Służew przy wejściu zachodnim. Wcześniej powstawały murale z takimi osobistościami, jak: prof. Maria Grzegorzewska i Julian Ursyn Niemcewicz (metro Imielin), a nawet znany z polskiej popkultury inż. Karwowski i Maliniak z serialu "Czterdziestolatek" (metro Ursynów). 

Czytaj także: Na "Mordorze" powstały nowe ulice Tolkiena i Gandalfa. Fani fantastyki są zachwyceni!

Ulica, skwer lub inny obiekt miejski otrzyma imię artysty?

Mural z wizerunkiem Zdzisława Beksińskiego może nie być jedyną inicjatywą, która upamiętni malarza. Paweł Lenarczyk, autorka projektu Magdalena Rakowska oraz autorem grafik z cyklu "Murale Metra" Bartosz Podlewski wystąpili do Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego o uhonorowanie Beksińskiego nazwą ulicy, skweru lub innego obiektu miejskiego na Mokotowie.

- Zdzisław Beksiński urodził się w Sanoku tam też znajduje się wiele miejsc poświęconych jego pamięci. Nie zapomnijmy jednak, że to właśnie tutaj przy ulicy Sonaty na warszawskim Mokotowie mieszkał i tworzył przez prawie 30 lat. Chciałabym, aby ten mural był pierwszym akcentem upamiętniającym naszego sąsiada tu na Mokotowie, dlatego właśnie zgłosiłam taki projekt. Jednak to się nie uda bez Państwa głosów. Serdecznie zachęcam do oddania głosu na nasz projekt stanowiący hołd dla twórczości Zdzisława Beksińskiego - powiedziała Magda Rakowska.

Głosowanie na mural zgłoszony w ramach budżetu obywatelskiego odbędzie się w dniach 15-30 czerwca. Zostanie on zabezpieczony powłoką anty-graffiti, aby długi czas mógł cieszyć mieszkańców Mokotowa. Popieracie tego typu inicjatywy?

Wyjątkowy mural w Szczecinie przypomina o historii miasta
Źródło: Mural Zdzisława Beksińskiego powstanie w Warszawie? Grafika robi wrażenie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej