Most w Toruniu już otwarty. Inwestycja kosztowała 753 mln złotych

2013-12-11 15:54
Most w Toruniu
Autor: STRABAG Most w Toruniu ma uchronić Toruń przed paraliżem komunikacyjnym i stworzyć nowe możliwości inwestycyjne w lewobrzeżnej części miasta.

Most drogowy w Toruniu został oddany do użytku 9 grudnia 2013. Jego budowa trwała ponad 3 lata. Generalnym wykonawcą inwestycji był Strabag.

Most w Toruniu jest mostem dwuprzęsłowym. Jego długość to 540 metrów. Most w Toruniu ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu każda. Przez most przebiega droga krajowa nr 1.

Konstrukcja mostu została oparta na stalowych przęsłach łukowych długości 270 metrów i wysokości 50 metrów. Są to przęsła o największej rozpiętości łuków, jakie do tej pory wykonywano w Polsce. Most jest oparty także na jednej podporze w nurcie rzeki. Dzięki użyciu nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych  obiekt w minimalnym stopniu ingeruje w środowisko naturalne. Warto również podkreślić, że nowy most  nie zakłócił możliwości żeglugi po Wiśle.

Generalny wykonawca - liderem konsorcjum była firma Strabag - w ramach toruńskiej inwestycji, poza konstrukcją mostową, wybudował lub przebudował drogi o łącznej długości 11 km. Zostały wybudowane 3 estakady, rondo, tunel, wiadukt nad torami kolejowymi i podziemne przejśie dla pieszych.
Najbardziej spektakularnym momentem inwestycji był montaż łuków mostowych i przetransportowanie przęseł na plac budowy. Przy budowie mostu zastosowano po raz pierwszy w Polsce innowacyjną technologię asfaltu lanego, dzięki czemu nawierzchnia drogowa ma wytrzymać bez wymiany 20 lat.

Most w Toruniu ma ogromne znaczenie dla miasta - ma uchronić Toruń przed paraliżem komunikacyjnym, poprawić bezpieczeństwo drogowe i otworzyć nowe możliwości inwestycyjne w lewobrzeżnej części miasta.

Projekt „Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi” był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Wartość projektu wynosi 753 mln zł, z czego 327 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Most w Toruniu

inwestor: Miejski Zarząd Dróg w Toruniu
rozpoczęcie inwestycji: listopad 2010
oddanie do użytku: grudzień 2013
koszt inwestycji: 753 mln złotych, z czego dofinasowanie unijne ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniosło 327 mln złotych.
Generalny wykonawca: konsorcjum firm Strabag (lider), Strabag AG.
Projekt mostu jest pracą zbiorową pod kierunkiem Krzysztofa Wąchalskiego.

Nowy most w Toruniu
Autor: Iwona Szczepańska Nowy most drogowy został oddany do ruchu 9 grudnia 2013. Generalnym wykonawcą była firma Strabag.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej