Lotnisko w Modlinie: Modlin za dwa lata?

2007-05-21 16:29

W końcu jest porozumienie w sprawie budowy lotniska w Modlinie, które będzie obsługiwać tanie linie lotnicze. Budowa portu lotniczego jest wielką szansą dla całego regionu. Gminy położne niedaleko miejscowości, z której startować będą samoloty mogą liczyć na rozwój.

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze", Agencja Mienia Wojskowego oraz samorząd województwa mazowieckiego podpisały porozumienie w sprawie budowy lotniska w Modlinie. W najbliższym czasie zostanie powołana spółka, która poprowadzi inwestycję - PL Modlin. Z przedstawionego planu wynika, że lotnisko zacznie działać najpóźniej za dwa lata. Do otwarcia lotniska miasta będą musiały się przygotować. Przede wszystkim należy stworzyć połączenia z Modlinem. Z Warszawy będą kursować specjalne autobusy. Władze stolicy rozważają uruchomienie dodatkowych pociągów.
Na początku 2007 roku powstał biznesplan portu lotniczego. Na zlecenie założycieli lotniska opracowała go firma Ernst & Young. Od razu pojawiły się pytania dotyczące dojazdu do lotniska szybka koleją. Na razie szanse na uruchomienie kolejki są nikłe.
Władze portu dopiero przymierzają się do rozmów z kolejarzami, by przebudować prowadzącą na lotnisko bocznicę kolejową. W dodatku dopiero w tym roku spółka Polskie Linie Kolejowe zaczyna remont biegnącej w pobliżu linii z Warszawy w stronę Trójmiasta. Odcinek ze stolicy do Nasielska ma być gotowy w 2009 roku. Teraz przejazd z Dworca Gdańskiego do stacji Modlin trwa aż godzinę. Tyle samo może zająć w popołudniowym szczycie przebijanie się na modlińskie lotnisko zapchaną trasą gdańską.
Prawie gotowe są już projekty budowy niedużego terminalu i remontu pasa startowego. Niedługo zostaną ogłoszone przetargi na realizację tych inwestycji. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na drugą połowę roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej