Modernizacja drogi krajowej Nr 4 na odcinku Kraków-Targowisko

2007-06-15 12:02

Inwestorem zadania jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a wykonawcą - Joint Venture PRInż SA - Holding, w skład którego wchodzą Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych SA - Holding z Katowic, Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów SA z Tarnowa oraz MOTA-ENGIL Polska SA. Wartość kontraktu to 20 361 337,46 euro netto (w tym udział środków zagranicznych - 13.344.260,47 euro). Wartość całej inwestycji, tzn. budowa wraz z wykupami, odszkodowaniami, dokumentacją, nadzorem to koszt około 110 mln złotych.

Zakres - będącej już na ukończeniu - inwestycji obejmował wzmocnienie nawierzchni drogi krajowej nr 4 na odcinku Kraków - Targowisko (21,5 km.) do obciążenia 115 kN/oś (11,5 tony na oś) oraz dobudowę drugiej (południowej) jezdni na odcinku 1,5 km. pomiędzy Krakowem a Wieliczką. Droga zyskała klasę GP.
Dla poprawy bezpieczeństwa przebudowano 19 skrzyżowań, w tym 3 z sygnalizacją świetlną, 3 skanalizowanych (z wyspami i pasami dla lewoskrętów) i 6 skanalizowanych z sygnalizacją świetlną. Dzięki przebudowie skrzyżowań i budowie sygnalizacji świetlnych łatwiejsza i - przede wszystkim - bezpieczniejsza stała się komunikacja z drogami lokalnymi: lewoskręty z drogi krajowej oraz wyjazdy z dróg podporządkowanych. W znaczący sposób poprawiło się też bezpieczeństwo pieszych, którzy również są użytkownikami tej drogi i muszą ją przekraczać w drodze do szkoły czy do pracy. Inwestycja objęła modernizację lub całkowitą przebudowę 20 istniejących obiektów mostowych, w tym m. in.: całkowitą rozbiórkę i budowę nowego mostu na rzece Serafie w Wieliczce, całkowitą rozbiórkę i budowę dwóch wiaduktów oraz budowę dwóch nowych kładek pieszo - jezdnych w Sułkowie i w Brzeziu. Wody opadowe z powierzchni drogi krajowej zostały w całości ujęte do kanalizacji deszczowej i za pośrednictwem urządzeń oczyszczających je do I klasy czystości, są odprowadzone do istniejących odbiorników naturalnych. Na trasie inwestycji zaplanowano budowę 4,3 km. ekranów akustycznych. Dodatkowo, w budynkach zagrożonych przekroczeniem norm hałasu, okna zostały wymienione na dźwiękoszczelne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej