Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu oddana do użytku

2010-10-05 17:13
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
Autor: UM Opole

Już wkrótce mieszkańcy Opola będą korzystać z nowej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Właśnie zakończyła się przebudowa XIX-wiecznego budynku przy ulicy Minorytów. Zanim jednak obiekt zostanie udostępniony czytelnikom, musi zostać wyposażony w odpowiedni sprzęt.

Obiekt składa się z dwóch modułów - jeden z nich to dawna kamienica, drugi nowy o prostej, przeszklonej formie. Ściany będą przeszklone zarówno wewnątrz jak i zewnątrz budynku. Przy wejściu mieści się przestronny hol otwarty na otaczającą zieleń i Młynówkę. Centralnie położona klatka schodowa i wydzielony pas posadzki prowadzić będzie czytelnika do poszczególnych pomieszczeń. Na parterze zlokalizowane będą również: kawiarenka literacka, czytelnia prasy, foyer i sala konferencyjna. Na trzech piętrach budynku zostaną rozmieszczone kolejno: dział udostępniania zbiorów z punktem obsługi dzieci i dorosłych oraz katalogami, a także wypożyczalnia oraz „pokój bajek” z widokiem na patio dla dzieci. Drugie piętro zostanie zajęte przez dział informacji i promocji, a trzecie przez dział gromadzenia i opracowania zbiorów z magazynem książek rezerwowych oraz pomieszczeniami administracyjnymi i serwerownią.

Obiekt ma zapewnić sprawny obieg książek i obsługę administracyjną, a czytelnikom łatwość i komfort korzystania z biblioteki. Budynek będzie przystosowany na potrzeby osób niepełnosprawnych poprzez rampę, windę, odpowiednią szerokość drzwi oraz brak progów.

Projekt przebudowy budynku pod Miejską Bibliotekę Publiczną został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego w kwocie prawie 6,5 mln zł. Koszt całej inwestycji wyniosła ponad 14 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej