Miasteczko filmowe na terenach lotniska

2007-06-14 13:50

Na terenie dawnego lotniska wojskowego obok Nowego Miasta nad Pilicą powstanie gigantyczna wytwórnia filmowa. Pozwoli to Polsce konkurować z sąsiednimi krajami o międzynarodowe produkcje.

Pomysłodawcą projektu jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich wraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Budowę będzie również wspierać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Unia Europejska, która przeznaczy na ten cel największe kwoty. Dlatego już teraz Polska kompletuje odpowiednie dokumenty, które zapewnią dotacje na budowę kompleksu.
Inwestycja będzie wyjątkowa również w skali europejskiej. Miasteczko powstanie na blisko 467 ha dawnego lotniska. Po zakończeniu budowy będzie mogło śmiało konkurować z pozostałymi europejskimi miejscami, w których mieszczą się takie obiekty. Wytwórnia pomieści minimum dziesięć hal produkcyjnych, z których powierzchnia największej wyniesie prawie 7 tys. mkw. Oprócz tego w kompleksie znajdzie się zakład budowy dekoracji, będą też stajnie, obiekty dla małych zwierząt, szklarnie, wypożyczalnie oraz studia castingowe. W miasteczku planuje się produkcję m.in. filmów fabularnych i dokumentalnych. Ogromny teren, na jakim powstanie obiekt, nie ograniczy w przyszłości planów rozbudowy. Utworzenie nowych budynków zależne będzie od potrzeb filmowców.
Tereny byłego lotniska zostały wystawione na przetarg jeszcze w maju. 12 czerwca 2007 roku zostało podpisane porozumienie pod budowę Inwestycja ma się rozpocząć w 2008 roku, zakończy się w ekspresowym tempie, bo już w 2009 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej