Mediateka MeMo to hit! W Łodzi otwarto najnowocześniejszą bibliotekę w Polsce

2022-11-28 12:05
Łódzka Mediateka MeMo to najnowocześniejsza biblioteka w Polsce
Autor: UMŁ W mediatece MeMo można nie tylko czytać książki. Biblioteka przygotowała program dla dzieci i młodzieży w każdym wieku

Mediateka MeMo to nowa multimedialna biblioteka, która powstała w zabytkowej willi łódzkiego fabrykanta Ludwika Meyera przy Moniuszki 5. Została otwarta 22 listopada. Oprócz książek są tu komiksy, winyle, sala muzyczna, lego. stanowiska do grania, a nawet symulator lotu. W części dla nastolatków – huśtawki. Mamy mnóstwo zdjęć, które przekonają Was, że warto się tam wybrać.

Historyczny budynek znajduje się w ścisłym centrum miasta, przy ul. Moniuszki 5, która odchodzi od Piotrkowskiej. Moniuszki to krótki, 200-metrowy trakt, który kiedyś nazywano pasażem Meyera, ponieważ cała tamtejsza zabudowa należała do łódzkiego fabrykanta Ludwika Meyera i to on wytyczył na swoim gruncie ulicę. Jej układ przestrzenny znajduje się dziś w rejestrze zabytków.

Okazał się też być jednym z najbardziej fotogenicznych w Łodzi. W filmie Wajdy „Ziemia obiecana” tym właśnie pasażem idzie kondukt żałobny po śmierci Hermana Buchholtza. Ulica występowała też w „Stawce większej niż życie”, „Zezowatym szczęściu”, „Karierze Nikodema Dyzmy (za: filmowelodzkie.pl).

Czy te tytuły filmowe znajdą się w zbiorach nowo otwartej łódzkiej mediateki? Jeszcze kilka lat temu wstępu do budynku broniła tabliczka z napisem budynek grozi zawaleniem.

Co znajdzie się w MeMo - nowej mediatece w Łodzi

Oficjalny serwis urzędu miasta łodzi informuje, że mediateka MeMo to najnowocześniejsza biblioteka w kraju. Jej nowoczesność przejawia się m.in. w tym, że programu nie ograniczono do czytania książek, oglądania filmów i słuchania audiobooków. Współczesne biblioteki chwalą się programem, który daleko odbiega od typowo naukowych zadań, w niektórych, np. w nowej bibliotece miejskiej w Helsinkach, można chociażby uczyć się szyć na maszynie.

Również twórcy łódzkiej placówki chcą przyciągnąć różnych odbiorców. Będzie tu działał Klub Filmowy. Na fanów Lego czeka aż 100 tysięcy klocków.

Salę, w której znajduje się duży wybór kryminałów wyposażono w stoły i krzesła, budzące skojarzenia raczej z kawiarnią, niż miejscem cichej pracy. Są tam też wygodne tapicerowane budki akustyczne, w których można się zaszyć i odizolować.

Dla miłośników gier komputerowych powstały podświetlone neonami stanowiska PlayStation 5, Xbox z symulatorem jazdy oraz złożony z trzech ekranów symulator lotu. Nawet sala z literaturą popularnonaukową, w której można skorzystać z dostępu do baz Akademiki i Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, umeblowana jest stolikami do kawy, fotelami i kanapą.

Salę Multiversum wyposażono nie tylko w 4 tysiące tytułów komiksów i mang, fantastykę oraz horrory ale także w figurki popkulturowych bohaterów.

W osobnej sali udostępniono instrumenty muzyczne oraz kolekcję 1500 winyli. Na terenie mediateki są jeszcze sala wykładowo-warsztatowa, kawiarnia, przestrzeń zaprojektowana specjalnie dla najmłodszych czytelników a także kolejna dla nastolatków, na środku której umieszczono huśtawki.

Mediateka MeMo otwarta

Mediateka rozpoczęła swoją działalność 22 listopada 2022 roku. Wejście do nowej biblioteki znajduje się w przeszklonym łączniku pomiędzy numerami 3 i 5 przy ul. Moniuszki. Wchodzących wita kolorowy szyld. W miejscu dawnego dziedzińca, który przekryto szklanym dachem powstała duża otwarta przestrzeń do czytania i spotkań.

Zmiany zachodzą też na samej ulicy Moniuszki, która ma się stać kolejnym łódzkim woonerfem, wymieniono już chodnik i nawierzchnię ulicy, wkrótce mają wzdłuż niej być posadzone drzewa.

Projekt mediateki był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Wartość inwestycji to 36 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej