Mediateka MeMo to hit! W Łodzi otwarto najnowocześniejszą bibliotekę w Polsce

2022-11-28 12:05
Łódzka Mediateka MeMo to najnowocześniejsza biblioteka w Polsce
Autor: UMŁ W mediatece MeMo można nie tylko czytać książki. Biblioteka przygotowała program dla dzieci i młodzieży w każdym wieku

Mediateka MeMo to nowa multimedialna biblioteka, która powstała w zabytkowej willi łódzkiego fabrykanta Ludwika Meyera przy Moniuszki 5. Została otwarta 22 listopada. Oprócz książek są tu komiksy, winyle, sala muzyczna, lego. stanowiska do grania, a nawet symulator lotu. W części dla nastolatków – huśtawki. Mamy mnóstwo zdjęć, które przekonają Was, że warto się tam wybrać.

Historyczny budynek znajduje się w ścisłym centrum miasta, przy ul. Moniuszki 5, która odchodzi od Piotrkowskiej. Moniuszki to krótki, 200-metrowy trakt, który kiedyś nazywano pasażem Meyera, ponieważ cała tamtejsza zabudowa należała do łódzkiego fabrykanta Ludwika Meyera i to on wytyczył na swoim gruncie ulicę. Jej układ przestrzenny znajduje się dziś w rejestrze zabytków.

Okazał się też być jednym z najbardziej fotogenicznych w Łodzi. W filmie Wajdy „Ziemia obiecana” tym właśnie pasażem idzie kondukt żałobny po śmierci Hermana Buchholtza. Ulica występowała też w „Stawce większej niż życie”, „Zezowatym szczęściu”, „Karierze Nikodema Dyzmy (za: filmowelodzkie.pl).

Czy te tytuły filmowe znajdą się w zbiorach nowo otwartej łódzkiej mediateki? Jeszcze kilka lat temu wstępu do budynku broniła tabliczka z napisem budynek grozi zawaleniem.

Co znajdzie się w MeMo - nowej mediatece w Łodzi

Oficjalny serwis urzędu miasta łodzi informuje, że mediateka MeMo to najnowocześniejsza biblioteka w kraju. Jej nowoczesność przejawia się m.in. w tym, że programu nie ograniczono do czytania książek, oglądania filmów i słuchania audiobooków. Współczesne biblioteki chwalą się programem, który daleko odbiega od typowo naukowych zadań, w niektórych, np. w nowej bibliotece miejskiej w Helsinkach, można chociażby uczyć się szyć na maszynie.

Również twórcy łódzkiej placówki chcą przyciągnąć różnych odbiorców. Będzie tu działał Klub Filmowy. Na fanów Lego czeka aż 100 tysięcy klocków.

Salę, w której znajduje się duży wybór kryminałów wyposażono w stoły i krzesła, budzące skojarzenia raczej z kawiarnią, niż miejscem cichej pracy. Są tam też wygodne tapicerowane budki akustyczne, w których można się zaszyć i odizolować.

Dla miłośników gier komputerowych powstały podświetlone neonami stanowiska PlayStation 5, Xbox z symulatorem jazdy oraz złożony z trzech ekranów symulator lotu. Nawet sala z literaturą popularnonaukową, w której można skorzystać z dostępu do baz Akademiki i Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, umeblowana jest stolikami do kawy, fotelami i kanapą.

Salę Multiversum wyposażono nie tylko w 4 tysiące tytułów komiksów i mang, fantastykę oraz horrory ale także w figurki popkulturowych bohaterów.

W osobnej sali udostępniono instrumenty muzyczne oraz kolekcję 1500 winyli. Na terenie mediateki są jeszcze sala wykładowo-warsztatowa, kawiarnia, przestrzeń zaprojektowana specjalnie dla najmłodszych czytelników a także kolejna dla nastolatków, na środku której umieszczono huśtawki.

Mediateka MeMo otwarta

Mediateka rozpoczęła swoją działalność 22 listopada 2022 roku. Wejście do nowej biblioteki znajduje się w przeszklonym łączniku pomiędzy numerami 3 i 5 przy ul. Moniuszki. Wchodzących wita kolorowy szyld. W miejscu dawnego dziedzińca, który przekryto szklanym dachem powstała duża otwarta przestrzeń do czytania i spotkań.

Zmiany zachodzą też na samej ulicy Moniuszki, która ma się stać kolejnym łódzkim woonerfem, wymieniono już chodnik i nawierzchnię ulicy, wkrótce mają wzdłuż niej być posadzone drzewa.

Projekt mediateki był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Wartość inwestycji to 36 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej