Małopolski Ogród Sztuki. Nowe centrum kultury w Krakowie

2013-01-02 10:22
Centrum kultury w Krakowie. Małopolski Ogród Sztuki
Autor: Yawal Budowa nowego centrum kultury w Krakowie rozpoczęła się w 2010 roku. Małopolski Ogród Sztuki uroczyście otwarto 19 pażdzernika 2012 roku

Małopolski Ogród Sztuki to nowoczesne centrum kultury w Krakowie, łączące zadania wielofunkcyjnej sali widowiskowo-teatralnej oraz mediateki. Inwestycja została uznana za najlepszą realizację architektoniczną 2012 roku w Krakowie w konkursie im. Janusza Bogdanowskiego. Małopolski Ogród Sztuki otrzymał również nagrodę "Building of the year 2012" przyznawaną przez portal ArchDaily. Krakowski budynek zwyciężył w kategorii "Kultura".

Multimedialne centrum kultury w Krakowie. Małopolski Ogród Sztuki

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki znajdują się przestrzenie przeznaczone na potrzeby Teatru Słowackiego w Krakowie, a także Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. W jednym ze skrzydeł budynku dostępna jest nowoczesna mediateka, w której zgromadzono multimedialne zasoby książek i muzyki, w drugim - wielofunkcyjna sala widowiskowa dla 290 osób, w której będą odbywały się wystawy, konferencje, koncerty, przedstawienia teatralne. W budynku znajduje się także sala kinowa. Nazwa ogród sztuki jest metaforą, która wskazuje na mnogość funkcji, jakie będzie pełniła placówka w zakresie kultury, sztuki i edukacji.

 

Małopolski Ogród Sztuki został zaprojektowany przez architektów z pracowni Ingarden & Ewy Architekci. Rolę generalnego wykonawcy centrum kultury w Krakowie pełniła firma Skobud Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2010 roku i trwała dwa lata. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 19 października 2012 roku.

Inwestycja zlokalizowana jest przy ul. Rajskiej 12. Obiekt powstał w miejscu dawnej ujeżdżalni koni, która wraz z przyległościami pełniła rolę dekoratorni Teatru im. Słowackiego. Budynek Małopolskiego Ogrodu Sztuki jest przeszklony, obłożony ceramicznymi ażurowymi żaluzjami. W środku jest wiele zieleni.

Nowe centrum kultury ma szansę stać się jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Krakowa. Inwestycja została wyróżniona nagrodą dla najlepszej realizacji architektonicznej 2012 roku w Krakowie w konkursie im. Janusz Bogdanowskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej