Małopolski Ogród Sztuki. Nowe centrum kultury w Krakowie

2013-01-02 10:22
Centrum kultury w Krakowie. Małopolski Ogród Sztuki
Autor: Yawal Budowa nowego centrum kultury w Krakowie rozpoczęła się w 2010 roku. Małopolski Ogród Sztuki uroczyście otwarto 19 pażdzernika 2012 roku

Małopolski Ogród Sztuki to nowoczesne centrum kultury w Krakowie, łączące zadania wielofunkcyjnej sali widowiskowo-teatralnej oraz mediateki. Inwestycja została uznana za najlepszą realizację architektoniczną 2012 roku w Krakowie w konkursie im. Janusza Bogdanowskiego. Małopolski Ogród Sztuki otrzymał również nagrodę "Building of the year 2012" przyznawaną przez portal ArchDaily. Krakowski budynek zwyciężył w kategorii "Kultura".

Multimedialne centrum kultury w Krakowie. Małopolski Ogród Sztuki

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki znajdują się przestrzenie przeznaczone na potrzeby Teatru Słowackiego w Krakowie, a także Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. W jednym ze skrzydeł budynku dostępna jest nowoczesna mediateka, w której zgromadzono multimedialne zasoby książek i muzyki, w drugim - wielofunkcyjna sala widowiskowa dla 290 osób, w której będą odbywały się wystawy, konferencje, koncerty, przedstawienia teatralne. W budynku znajduje się także sala kinowa. Nazwa ogród sztuki jest metaforą, która wskazuje na mnogość funkcji, jakie będzie pełniła placówka w zakresie kultury, sztuki i edukacji.

 

Małopolski Ogród Sztuki został zaprojektowany przez architektów z pracowni Ingarden & Ewy Architekci. Rolę generalnego wykonawcy centrum kultury w Krakowie pełniła firma Skobud Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2010 roku i trwała dwa lata. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 19 października 2012 roku.

Inwestycja zlokalizowana jest przy ul. Rajskiej 12. Obiekt powstał w miejscu dawnej ujeżdżalni koni, która wraz z przyległościami pełniła rolę dekoratorni Teatru im. Słowackiego. Budynek Małopolskiego Ogrodu Sztuki jest przeszklony, obłożony ceramicznymi ażurowymi żaluzjami. W środku jest wiele zieleni.

Nowe centrum kultury ma szansę stać się jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Krakowa. Inwestycja została wyróżniona nagrodą dla najlepszej realizacji architektonicznej 2012 roku w Krakowie w konkursie im. Janusz Bogdanowskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej