Lotnisko się powiększa

2009-11-13 11:50
Port Lotniczy Wrocław
Autor: www.e2012.eu

Nowy terminal Portu Lotniczego Wrocław zaczyna piąć się w górę. Ekipy budowlane kończą wykop pod inwestycję, związaną z Euro 2012.

Podsumowując prace budowlane przy Porcie Lotniczym Wrocław, można powiedzieć, że do tej pory wykonano już ponad 90% wykopu, w 85% powierzchni udało się ustabilizować teren pod płytę fundamentową, która już jest wylewana.

- Na konstrukcję samej płyty ekipy budowlane zużyły 3000 m3 betonu, co stanowi około jednej trzeciej potrzebnego na jej budowę materiału. Na placu budowy zaczynają wyrastać pierwsze słupy, postawiono także kawałek ściany na poziomie minus jeden - relacjonuje Przemysław Marcinkowski, kierownik projektu z ramienia Portu Lotniczego Wrocław.

Wykonawca ustawił też trzy z pięciu dźwigów wieżowych, czyli tak zwanych żurawi, zaliczanych do największych urządzeń budowlanych. Generalny wykonawca, firma Hochtief informuje, że prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem oraz dokumentacją i specyfikacją techniczną.

Port Lotniczy Wrocław
Autor: Profit Communications

Nad zgodnością inwestycji z projektem czuwają firmy: JSK Architekci, która pełni nadzór autorski oraz ECM Group Polska, która wykonuje funkcję inżyniera kontraktu i jest niezależnym gwarantem tego, że inwestycja przebiega zgodnie z zamówieniem i sztuką budowlaną. Dodatkowo fakt, że budowa przebiega planowo, potwierdziła ostatnia wizyta ekspertów UEFA do spraw lotnisk. Jeden z nich, Peter Hampson na stronie internetowej spółki PL 2012 osobiście chwalił Wrocław za postęp prac przy budowie terminala. W wywiadzie przyznał, że jest pod wrażeniem tempa robót i skali już wykonanych robót ziemnych.
Nowy terminal o powierzchni ok. 40 000 m2 powstanie w 2011 roku, na ponad rok przez Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Za niespełna 300 milionów złotych obiekt buduje polsko-niemieckie konsorcjum Hochtief. Inwestycja pozwoli na zwiększenie przepustowości terminala z 1,2 do 3,2 mln – a docelowo nawet 7 mln pasażerów rocznie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej