Krakowski konkurs na przeprawę pieszo-rowerową przez Wisłę rozstrzygnięty

2007-05-22 17:59
przeprawa pieszo-rowerowa przez Wisłę
Autor: brak danych

Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Architektów Polskich. Inwestorem kładki pieszo-rowerowej jest Zarząd Dróg i Komunikacji w Krakowie. Urząd Miasta na realizację koncepcji zarezerwował 30 mln zł. W konkursie zwyciężył pomysł biura architektonicznego Lewicki i Łatak.

Kładka, która połączy brzegi Wisły na wysokości ujścia rzeki Wilgi (od strony Ludwinowa) i ulicy Wietora (od strony Kazimierza), ma kształt sinusoidalny. Takie rozwiązanie pozwoli spacerowiczom i rowerzystom podziwiać widoki z górnego pomostu umieszczonego na wysokości 8 m, mierząc od głównego biegu kładki. Z drugiej strony sinusoida będzie się obniżać, a jej najniższy punkt znajdzie się około 5,5 m od lustra wody. Inspiracją dla architektów były bulwary po obydwu stronach rzeki.

Jury w uzasadnieniu werdyktu napisało, że nagrodę przyznano: "za zbudowanie romantyczno-inżynierskiej formy przeprawy pieszej łączącej Kazimierz z Ludwinowem". - W wyrafinowany sposób jest zarówno funkcjonalna, jak i z estetyczna. No i wzbogacająca obraz zakola Wisły - uzasadnia prof. Andrzej Wyżykowski, główny architekt miasta i juror konkursu.
Autorzy zwycięskiej koncepcji otrzymali nagrodę 20 tys. zł oraz zaproszenie do opracowania projektu realizacyjnego przeprawy. Drugie miejsce i 15 tys. zł przypadło Autorskiemu Studiu Architektury w Strzyżowie. Jury przyznało także trzy wyróżnienia po 5 tys. zł za projekty Marcina Charciarka, Wojciecha Wudczewskiego i Zbigniewa Fijałkowskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej