Krakowski konkurs na przeprawę pieszo-rowerową przez Wisłę rozstrzygnięty

2007-05-22 17:59
przeprawa pieszo-rowerowa przez Wisłę
Autor: brak danych

Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Architektów Polskich. Inwestorem kładki pieszo-rowerowej jest Zarząd Dróg i Komunikacji w Krakowie. Urząd Miasta na realizację koncepcji zarezerwował 30 mln zł. W konkursie zwyciężył pomysł biura architektonicznego Lewicki i Łatak.

Kładka, która połączy brzegi Wisły na wysokości ujścia rzeki Wilgi (od strony Ludwinowa) i ulicy Wietora (od strony Kazimierza), ma kształt sinusoidalny. Takie rozwiązanie pozwoli spacerowiczom i rowerzystom podziwiać widoki z górnego pomostu umieszczonego na wysokości 8 m, mierząc od głównego biegu kładki. Z drugiej strony sinusoida będzie się obniżać, a jej najniższy punkt znajdzie się około 5,5 m od lustra wody. Inspiracją dla architektów były bulwary po obydwu stronach rzeki.

Jury w uzasadnieniu werdyktu napisało, że nagrodę przyznano: "za zbudowanie romantyczno-inżynierskiej formy przeprawy pieszej łączącej Kazimierz z Ludwinowem". - W wyrafinowany sposób jest zarówno funkcjonalna, jak i z estetyczna. No i wzbogacająca obraz zakola Wisły - uzasadnia prof. Andrzej Wyżykowski, główny architekt miasta i juror konkursu.
Autorzy zwycięskiej koncepcji otrzymali nagrodę 20 tys. zł oraz zaproszenie do opracowania projektu realizacyjnego przeprawy. Drugie miejsce i 15 tys. zł przypadło Autorskiemu Studiu Architektury w Strzyżowie. Jury przyznało także trzy wyróżnienia po 5 tys. zł za projekty Marcina Charciarka, Wojciecha Wudczewskiego i Zbigniewa Fijałkowskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej