Kraków będzie miał NOWY RATUSZ

2008-08-26 18:37
ratusz
Autor: brak danych

Miasto postanowiło zainwestować w nowy kompleksowy obiekt reprezentacyjny. Supermagistrat ma powstać jako nowoczesny przyjazny mieszkańcom budynek urzędowy. Projekt już jest, fundusze także, pozostało tylko czekać na pozwolenie rozpoczęcia budowy

Na rok 2009 zaplanowano ogłoszenie przetargu na wykonawcę. Miasto chce wybudować nowy ratusz do 2011 roku. Stanąłby on w budynkach należących jeszcze do dawnej firmy Prefabet, przy ulicy Centralnej 53, z wjazdem na teren działki bezpośrednio od tejże ulicy. Teraz mieści się tam Zarząd Dróg i Transportu oraz Krakowski Zarząd Komunalny, które od października połączą się i utworzą Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Rozbudowa tych budynków pozwoli na utworzenie w tym miejscu wygodnego kompleksu, tak aby mieszkańcy mogli załatwić swoje sprawy w jednym miejscu, a nie będą zmuszani, tak jak to jest teraz, do przemieszczania się w różne części miasta. Obiekt spełniałby więc wiele funkcji.


Projekt architektoniczny powstał w krakowskiej pracowni Archivision. W miejscu gdzie teraz łączą się stojące tam budynki powstaną dwa nowe sześciokondygnacyjne biurowce. Będą one przeplatać się z trzykondygnacyjnymi budynkami, tak że utworzą jeden duży zespół, ciekawy również pod względem wizualnym. Znajdą się tam pokoje do przyjmowania interesantów, a także punkt obsługi klienta. Takie zagospodarowanie terenu zwiększy powierzchnię użytkową - z istniejących 3,2 tysięcy m2 do niemal 13 tysięcy m2.
Powierzchnia całej zabudowy wyniesie 1882 m2, powierzchnia użytkowa - 7200 m2 z dodatkową adoptowaną powierzchnią wynoszącą 9600 m2, kubatura zabudowań to 38872 m3.

Dzięki takim rozwiązaniom w nowym ratuszu znajdzie się miejsce dla Zarządu Budynków Komunalnych, także sprawy dotyczące mieszkań, transportu publicznego czy zieleni i czystości w mieście, będzie można załatwić w jednym miejscu. W dwóch wyższych budynkach zaprojektowano wnętrza sal konferencyjnych oraz pomieszczenia archiwum głównego - każde o powierzchni 300 m2.
Inwestycja ta będzie stanowiła elegancką wizytówkę miasta, do wykończenia budynku zostaną użyte materiały takie jak szkło, aluminium, granit oraz płytki ceramiczne.
Koszt tej inwestycji szacuje się na ok. 55 mln PLN.

 

sierpień 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej