Kopiec Wyzwolenia z zielonym labiryntem. Nowa inwestycja Urzędu Miasta Piekary Śląskie

2013-12-20 12:03
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
Autor: brak danych Modernizacja Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich ma się zakończyć jesienią 2014. Wykonawcą nowej inwestycji jest firma Skanska

Ścieżka zdrowia, siłownia pod chmurką, stoły szachowe, zielony labirynt i plac zabaw, kompleksowe zagospodarowanie terenu - to niektóre elementy nowej inwestycji. Według planów Urzędu Miasta Piekary Śląskie najwyższy punkt miasta ma się stać atrakcją turystyczną. Nową inwestycję zrealizuje firma Skanska

Kopiec Wyzwolenia, najwyższe wzniesienie na terenie Piekar Śląskich, powstał w latach 1932-1937. Kopiec usypano dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu wojsk prowadzonych przez króla Jana III Sobieskiego z odsieczą wiedeńską. To nawiązanie do polskiej historii było również deklaracją polityczną – wiązało się z piętnastoleciem przyłączenia Śląska do Polski. W budowie kopca, zaprojektowanego przez inż. Eugeniusza Zaczyńskiego, symbolicznie uczestniczyły nie tylko śląskie miasta. Do budowy użyto m.in. ziemi z pierwszej polskiej stolicy, Gniezna, a także z dumy II Rzeczpospolitej – morskiego portu w Gdyni. Kopiec był symbolem walki o polskość i pamiątką walk powstańców śląskich.
W ostatnich latach teren kopca był nieco zaniedbany. Władze miasta od kilku lat starały się o dofinansowanie modernizacji kopca z funduszy unijnych. W 2014 projekt zostanie zrealizowany.

Prace obejmują zagospodarowanie terenu wokół kopca oraz budowę infrastruktury turystycznej. Wyznaczona zostanie ścieżka zdrowia, powstaną przystanki z urządzeniami do ćwiczeń, plenerowa siłownia. Na terenie otaczającym kopiec pojawią się także tablice z informacjami o nordic walking, stoły szachowe, a także miejsca do rozstawienia grilla i zielony labirynt. Część terenu zostanie obsiana trawą i przygotowana do rozbijania namiotów. Na utwardzonym szczycie kopca powstać ma punkt widokowy z lunetą.

Prace budowlane zmienić mają też przedpole kopca. Plac z nawierzchnią wykonaną z – popękanego od zużycia – asfaltobetonu ma zmienić wygląd dzięki różnokolorowej kostce brukowej. Wymienione zostanie także oświetlenie i inne elementy infrastruktury.
Nowa inwestycja ma zmienić wzgórze w miejsce spotkań mieszkańców i lokalną atrakcję turystyczną.
Koszt nowej inwestycji to około 2,3 mln zł brutto. Prace, prowadzone przez firmę Skanska, mają zostać zakończone w sierpniu 2014.

Wyświetl większą mapę

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej