Konkurs na projekt muzeum rozstrzygnięty

2007-06-18 16:46

Międzynarodowy konkurs na projekt Muzeum Sztuki Współczesnej w dawnej Fabryce Schindlera w Krakowie został rozstrzygnięty. Najlepsi okazali się architekci z Florencji.

Jury, w skład którego weszło 11 osób uznało, że najlepszy projekt wykonał Claudio Nardi i architekt z jego grupy projektowej Leonard Maria Proli. W pracy jury doceniło "harmonijne, szanujące emocjonalne i historyczne walory Fabryki Schindlera wpisanie się muzeum sztuki współczesnej w zastaną tkankę".

Muzeum zaprojektowane przez Włochów jest skromne, eleganckie, za to zrobione z dobrych materiałów. To był jedyny projekt, gdzie muzeum nie tylko nie góruje nad otoczeniem, ale nawet jednym piętrem schodzi pod ziemię. Autorzy m.in. zachowali konstrukcję dawnych hal (projekt musiał to uwzględnić), przy czym przepruli mur największej z nich otwierając ją na dziedziniec. Przewidzieli też dwa przeciwlegle wejścia do obiektu tak, że muzeum sztuki będzie oddzielone od muzeum miejsca mieszącego się w budynku administracyjnym. Nagrodą dla Włochów było 40 000 zł i realizacja koncepcji.

Druga nagroda - 30 000 zł - przypadła projektowi zespołu Zvi Hecker Architect z Berlina. Przyznano też trzy wyróżnienia, które dostały prace krakowskich archietktów: IMB Asymertii i zespołu Wojciecha Miętki, Marcina Mikosa i Ryszarda Kańskiego oraz niemieckiego zespołu Christiana Grayera.

Do końca 2007 roku Włosi muszą opracować projekt ostateczny. W 2008 roku powinna ruszyć budowa muzeum. Szacuje się, że inwestycja pochłonie około 40 mln zł. Pieniądze na ten cel przewidziano w planie inwestycyjnym dla Krakowa na lata 2007-2011.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej