Konkurs na koncepcję Muzeum Sztuki Nowoczesnej unieważniony

2007-05-24 17:48

Mirosław Kochalski ugiął się pod presją krytyki i unieważnił 25 czerwca konkurs na koncepcję Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Nowy konkurs ma nie odstraszać światowych gwiazd architektury.

Na mniej więcej 200 firm, które wystartowały w konkursie, tylko 76 przeszło przez ocenę formalną. Z błahych powodów formalnych odpadło wielu znakomitych architektów o światowej sławie, m.in. Zaha Hadid i Richard Meier, laureaci nagrody Pritzkera, zwanej architektonicznym Noblem. Na znak protestu z sądu konkursowego odeszła większość jurorów.
Wczoraj Mirosław Kochalski, p.o. prezydenta Warszawy, poinformował, że nowy konkurs będzie miał prostsze zasady, korzystniejsze dla architektów. - Naszym celem jest to, żeby mieć projekt najlepszy z możliwych - mówi Mirosław Kochalski. Będzie zapraszał do oceny projektów jurorów, którzy się wycofali. Architekci, którzy zgłosili się do konkursu, mają dostać informacje o możliwości ponownego w nim udziału. Rozstrzygnięcie konkursu ma się przesunąć z września na styczeń przyszłego roku. Otwarcie muzeum nadal planowane jest na przełom 2009/2010 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej