Koncepcja dla aquaparku w Chełmie

2010-01-08 15:53

Prawie 3500 metrów powierzchni, cztery baseny, brodzik dla dzieci, basen do jacuzzi, dwie zjeżdżalnie, widownia na 100 osób, kręgielnia, salony odnowy biologicznej, sauny, solaria i mała restauracja – tak według wstępnych planów wyglądać ma chełmski aquapark.

Koncepcja aquaparku, którą przygotowała pracownia Biuro Architektoniczno-Budowlane Pro-Arch-2 sp. z o.o  z miejscowości Czechowice-Dziedzice jest  już gotowa. - Wybraliśmy tę ofertę z uwagi na niską cenę oraz doświadczenie projektanta w tego typu inwestycjach. Zaleciliśmy aby przed przystąpieniem do prac projektowych, wykonawca koncepcji dokonał uzgodnień z konserwatorem zabytków oraz aby projekt aquaparku nawiązywał do architektury hali sportowej – mówi Prezydent Chełma Agata Fisz.

Koncepcja zakłada budowę dwukondygnacyjnego obiektu. Na niższym poziomie zlokalizowano hol wejściowy, przestrzeń technologiczną basenu oraz kręgielnię rekreacyjną. Znajdą się tam również: recepcja, szatnie, sklepik sportowy oraz bufet z zapleczem gastronomicznym. Na wyższym poziomie, na który będzie się można dostać windą i schodami prowadzącymi na antresolę znalazły się hale basenowe, pomieszczenia szatniowo-sanitarne oraz pomieszczenia przeznaczone na usługi odnowy biologicznej. Z poziomu antresoli, za pośrednictwem szklanego przejścia, możliwe będzie przedostanie się na teren hali sportowej. Przestrzeń pomiędzy halą a aquaparkiem zagospodarowana zostanie w formie patio.
Architekci uwzględnili w projekcie ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Każde wejście umożliwiać będzie podjazd wózkiem inwalidzkim, a dwie kondygnacje budynku połączy specjalna winda przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Przed aquaparkiem pojawią się również nowe parkingi (przeznaczone także dla autokarów). Całość kompleksu otaczać będą aleje spacerowe i zieleń.

- Zależało nam na tym, aby pomimo ograniczonych możliwości finansowych oraz dostępnej powierzchni gruntu, projekt aquaparku zakładał powstanie jak największej ilości atrakcji wodnych. Trzeba przyznać, iż architekci sprostali tym wymaganiom – dodaje Agata Fisz.

Na piętrze budynku powstać ma basen pływacki z gejzerem powietrznym i podwodnym oświetleniem oraz niewielki basen do nauki pływania. Przylegać do nich będą trybuny przeznaczone dla 100 widzów. Tuż obok znajdzie się wyposażony w urządzenia do masażu wodnego basen rekreacyjny, połączony wodnym przesmykiem z basenem zewnętrznym w kształcie koła. Zaprojektowano również dwie zjeżdżalnie. Pierwszą o długości około 75 metrów i 10 procentowym spadku oraz drugą dłuższą o 10 metrów i spadku na poziomie od 10 do 35%. Dla najmłodszych przewidziano brodzik z mini fontannami oraz niewielką zjeżdżalnią. W północno-zachodnim narożniku projektanci przewidzieli oczko wodne z instalacją do jacuzzi.
W pobliżu recepcji i kas znalazły się pomieszczenia na usługi związane z odnową biologiczną. Zaprojektowano zaplecze sanitarne, salę siłowni lub fitness, jak również sauny - suchą i mokrą - oraz pomieszczenie na solarium. Na parterze budynku zarezerwowano miejsce na kręgielnię.
Pomysł budowy w Chełmie kompleksu wodnego pojawił się jeszcze w 2008 roku. Wstępnie rozważano kilka możliwych lokalizacji. Ostatecznie urzędnicy wybrali teren położony przy Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Wiejskiej. Koncepcja aquaparku to dopiero pierwszy krok do realizacji zadania, które kosztować może około 30 milionów złotych. Miasto planuje dokonać szczegółowego rozpoznania możliwości finansowania inwestycji oraz przygotować wstępne założenia budżetowe, tak aby już w 2011 roku przystąpić do opracowania dokumentacji technicznej, a być może i pierwszych prac budowlanych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej