Kolejny odcinek autostrady A1 otwarty

2016-07-04 11:06
Odcinek autostrady A! Stryków - Tuszyn
Autor: Budimex 41 kilometrów autostrady A1 na odcinku Stryków – węzeł Tuszyn oddano do użytku 1 lipca 2016

Konsorcjum firm STRABAG oraz Budimex ukończyło budowę dwóch z trzech odcinków autostrady A1 Stryków-Tuszyn. Nowy fragment drogi umożliwi szybkie ominięcie Łodzi.

Całe zadanie obejmowało budowę 40 km autostrady i zostało podzielone za 3 kontrakty. Odcinki I i III realizowane były przez konsorcjum STRABAG-Budimex. Budowa odcinka I tzw. wschodniej obwodnicy Łodzi należała do konsorcjum, w którym liderem był STRABAG. Trzeci fragment drogi wykonał Budimex, który ukończył budowę miesiąc przed kontraktowym terminem zakończyła prac.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, iż udało nam się ukończyć inwestycję zgodnie z życzeniem Inwestora przed kontraktowym terminem. Tym bardziej, że wchodzimy w okres wakacyjny, a za 3 tygodnie rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży. Kluczowy odcinek autostrady A1 Stryków - Tuszyn zapewni wysoki komfort podróżowania nie tylko mieszkańcom okolic, ale także całej Polski. – mówi Dariusz Blocher Prezes Zarządu Budimeksu SA.

Nowa trasa ma nawierzchnię betonową, której trwałość (bez gruntownego remontu ) ocenia się na 30-40 lat.

Na drodze wybudowane zostały 4 nowe węzły autostradowe: Brzeziny (A1/DK72), Łódź Wschód (A1/DW713), Łódź Górna (A1/DW714) i Tuszyn (A1/DK1). Wcześniej, jako osobna inwestycja, powstał węzeł Łódź Północ (skrzyżowanie A1 i A2), a także w ramach kontraktu na budowę S8 w kierunku Wrocławia wybudowany został węzeł Łódź Południe, który łączy autostradę A1 z S8. Węzły te pozwolą na zwiększenie dostępności komunikacyjnej aglomeracji łódzkiej.

Umowę z konsorcjum STRABAG-Budimex podpisano w październiku 2014. Obejmowała ona kontynuację prac poprzedniego wykonawcy, konsorcjum Polimex-Mostostal, z którym współpraca zakończyła się na skutek niedotrzymania terminów.

Nowy fragment A1 spina gotowe odcinki autostrady A2 między Łodzią i Warszawą oraz autostrady A1 z Łodzi do Trójmiasta. Na terenie Polski autostrada A1 przebiega przez Gdańsk – Toruń – Łódź – Częstochowę – Katowice – do południowej granicy Państwa z Czechami w Gorzyczkach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej