Kolejny odcinek autostrady A1 otwarty

2016-07-04 11:06
Odcinek autostrady A! Stryków - Tuszyn
Autor: Budimex 41 kilometrów autostrady A1 na odcinku Stryków – węzeł Tuszyn oddano do użytku 1 lipca 2016

Konsorcjum firm STRABAG oraz Budimex ukończyło budowę dwóch z trzech odcinków autostrady A1 Stryków-Tuszyn. Nowy fragment drogi umożliwi szybkie ominięcie Łodzi.

Całe zadanie obejmowało budowę 40 km autostrady i zostało podzielone za 3 kontrakty. Odcinki I i III realizowane były przez konsorcjum STRABAG-Budimex. Budowa odcinka I tzw. wschodniej obwodnicy Łodzi należała do konsorcjum, w którym liderem był STRABAG. Trzeci fragment drogi wykonał Budimex, który ukończył budowę miesiąc przed kontraktowym terminem zakończyła prac.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, iż udało nam się ukończyć inwestycję zgodnie z życzeniem Inwestora przed kontraktowym terminem. Tym bardziej, że wchodzimy w okres wakacyjny, a za 3 tygodnie rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży. Kluczowy odcinek autostrady A1 Stryków - Tuszyn zapewni wysoki komfort podróżowania nie tylko mieszkańcom okolic, ale także całej Polski. – mówi Dariusz Blocher Prezes Zarządu Budimeksu SA.

Nowa trasa ma nawierzchnię betonową, której trwałość (bez gruntownego remontu ) ocenia się na 30-40 lat.

Na drodze wybudowane zostały 4 nowe węzły autostradowe: Brzeziny (A1/DK72), Łódź Wschód (A1/DW713), Łódź Górna (A1/DW714) i Tuszyn (A1/DK1). Wcześniej, jako osobna inwestycja, powstał węzeł Łódź Północ (skrzyżowanie A1 i A2), a także w ramach kontraktu na budowę S8 w kierunku Wrocławia wybudowany został węzeł Łódź Południe, który łączy autostradę A1 z S8. Węzły te pozwolą na zwiększenie dostępności komunikacyjnej aglomeracji łódzkiej.

Umowę z konsorcjum STRABAG-Budimex podpisano w październiku 2014. Obejmowała ona kontynuację prac poprzedniego wykonawcy, konsorcjum Polimex-Mostostal, z którym współpraca zakończyła się na skutek niedotrzymania terminów.

Nowy fragment A1 spina gotowe odcinki autostrady A2 między Łodzią i Warszawą oraz autostrady A1 z Łodzi do Trójmiasta. Na terenie Polski autostrada A1 przebiega przez Gdańsk – Toruń – Łódź – Częstochowę – Katowice – do południowej granicy Państwa z Czechami w Gorzyczkach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej