Kolejne przedszkole w technologii modułowej powstało w Potęgowie

2023-09-22 11:34

Potęgowo to wieś gminna położona w powiecie słupskim. To tutaj powstało przedszkole i żłobek w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Zastosowano wiele rozwiązań technologicznych, które mają dbać o niskie koszty utrzymania obiektu, jego energooszczędność, a także mniejszy wpływ na środowisko. Jest to jedna z najdroższych inwestycji w gminie.

Przedszkole w technologii modułowej

Jednokondygnacyjna placówka o wysokości 3 m i całkowitej powierzchni użytkowej wynoszącej niespełna 1200 mkw. została w całości zrealizowana w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego (drewno jako materiału konstrukcyjny oraz wełna drzewna jako izolacyjny ścian zewnętrznych i stropu), zapewniającej wysoką energooszczędność i zdrowy mikroklimat.

W budynkach łącznie wygospodarowano 57 pomieszczeń, w tym trzy sale przedszkolne i dwie żłobkowe wraz z niezbędnymi węzłami sanitarnymi, salę wielofunkcyjną, gabinet dyrektora, pomieszczenia socjalne i sanitarne, przestrzeń do przygotowywania posiłków, zmywalnię oraz pomieszczenia techniczne. Oddziałowa cześć przedszkolna i żłobkowa są funkcjonalnie rozdzielone, pozostałe funkcje (administracyjna, techniczna, blok kuchenny) są współdzielone. Każda sala dydaktyczna ma w swoim obszarze funkcjonalnym szatnię, toalety, pomieszczenie do składowania leżaków itp oraz własne wyjście na taras i place zabaw. Zapewniono gabinety dla pedagoga, logopedy i pielęgniarki. Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych, wprowadzono wiele udogodnień związanych z bezpieczeństwem dzieci.

W celu redukcji kosztów eksploatacji, na terenie inwestycji zainstalowano panele fotowoltaiczne o mocy 50 kW. Jednocześnie budynek jest zasilany z gminnego ciepłociągu ze źródłem ciepła w Elektrowni Biogazowej w Darżynie, wykorzystującego ekologiczną biomasę. Placówka wyposażona jest również w ogrzewanie podłogowe i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Inwestycja zrealizowana w systemie „zaprojektuj i zbuduj"

Inwestycja została zrealizowana w systemie „zaprojektuj i zbuduj”. Projektantem i wykonawcą inwestycji była gdańska firma EKOINBUD, zajmująca się projektowaniem i budową nowoczesnych domów prefabrykowanych oraz modułowych budynków użyteczności publicznej. Inwestor - gmina Potęgowo.

Kontrakt obejmował wykonanie budynku wraz z uzbrojeniem, ale też opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej, uzyskanie kompletu uzgodnień, pozwolenia na budowę, na użytkowanie budynku oraz kompleksowe zagospodarowanie okolicznego terenu. Powstały trzy place zabaw dostosowane do wieku dzieci, alejki spacerowe, ogródek i chodniki oraz parking. Zapewniono całonocne oświetlenie ledowe. 

Inwestycję oddano do użytku w kwietniu 2022. Wartość robót budowlanych - 7 937 285,46 zł. Jest to jedna z najdroższych inwestycji w gminie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej