Kolejne drogi w Polsce oddane do użytku

2014-12-05 21:42
betonowa nawierzchnia droga s8
Autor: GDDKiA Ze względu na znaczną ilość obiektów mostowych i przepustów na trasie głównej S8, największą trudnością dla wykonawcy, firmy Astaldi, był transport mieszanki betonowej i ciągłe ustawianie zespołów roboczych maszyn układających.

Coraz lepiej wygląda mapa drogowa Polski. Na koniec roku oddawane są krótsze i dłuższe odcinki autostrad, dróg ekspresowych i wojewódzkich. GDDKiA obecnie zleca zadania na dużo krótsze niż kiedyś odcinki, a więc i o sukcesach słyszymy dużo częściej.

Chcąc zmniejszyć ryzyko niepowodzenia inwestycji drogowych, GDDKiA zmieniła politykę przetargową i obecnie zleca przetargi na dużo krótsze niż kiedyś odcinki. Dlatego o powodzeniu zakończonych inwestycji słyszymy częściej. Tylko jesienią 2014 roku GDDKiA raportowało m.in. o oddaniu do użytku 13 km wschodniej i 10 km północnej obwodnicy Lublina, 45 km łącznie nowych dróg w województwie łódzkim, 35 km A4, gliwickiego odcinka DTŚ, 6 km S69 w Bielsku Białej czy obwodnicę Augustowa.

Na początku listopada 2014 Budimex oddał do użytku odcinek drogi wojewódzkiej 892 pomiędzy Zagórzem a Komańczą. Odcinek ma 29 km, ale trudność polega na prowadzeniu robót na krętej trasie o dużych spadkach i nad górskimi potokami. W ramach przebudowy drogi wojewódzkiej 892 Budimex przebudował także 10 obiektów mostowych. Przebudowa trwała 2 lata i kosztowała 104 mln złotych.

Pod koniec listopada został oddany do użytku ostatni odcinek S8 w woj. łódzkim pomiędzy Sieradzem a Łaskiem (woj. łódzkie). Długość najnowszego odcinka to prawie 34 km - z 114 km przebiegających przez województwo łódzkie. Całość trasy S8 łączy Dolny Śląsk z Łodzią, a następnie z Warszawą. Koszt budowy S8 szacuje się na 5 mld złotych. Cała nawierzchnia S8 jest betonowa, ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku o szerokości 3,5 metra każdy oraz 2,5 metrowy pas awaryjny. Po S8 będzie się można poruszać z maksymalną prędkością 120 km/h. Wykonawcą oddanego do użytku odcinka było konsorcjum firm: Dragados (lider) i POL-AQUA (partner).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej