Kładka pieszo-rowerowa pod mostem Łazienkowskim nie dla wszystkich. Zdjęcia z budowy

2017-02-28 11:21
Budowa kładki pieszo-rowerowej na moście Łazienkowskim nabiera tempa
Autor: Marzena Sarniewicz Budowa kładki pieszo-rowerowej pod mostem Łazienkowskim

Miasto jest dumne z budowy kładki podwieszanej pod mostem Łazienkowskim w Warszawie. Okazuje się jednak, że urzędnicy po raz kolejny zapomnieli o osobach niepełnosprawnych, starszych i rodzicach z wózkami. Wind nie będzie, a projektowane podjazdy są bardzo strome.

Budowa kładki jest już bardzo zaawansowana. Całkowity koszt inwestycji to ponad 13 mln zł. Na windy jednak nie wystarczy.

- W tej chwili nie mamy pieniędzy na budowę wind. Rada Miasta przyznała środki na budowę wind przy moście Poniatowskiego – poinformował Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim.

Podjazdy na kładkę z obydwu stron mostu mają być bardzo strome (nachylenie 7%). Nie będą też miały spoczników, na których można by było odpocząć. Dla niepełnosprawnych oznacza to nie lada wyzwanie, zarówno przy wjeździe, jak i zjeździe z przeprawy. Przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich tłumaczą nachylenie podjazdów brakiem miejsca na budowę łagodniejszych podejść, a rozwiązania „ślimakowe” podobno są mało funkcjonalne.

Niepełnosprawni tracą nadzieję. W mieście powstaje kolejna „czarna dziura”. Projekt mija się z filozofią, dziś tak modnego, projektowania uniwersalnego. Łatwo się domyślić, że po zakończeniu budowy kładki, o dodatkowe fundusze na windy nie będzie łatwo.

Przypomnijmy, że po remoncie Mostu Łazienkowskiego powstały schody prowadzące na przystanki Torwar i Wał Miedzeszyński. Tutaj również brakuje wind, nie ma też podjazdów. Dojście na przystanki jest niemożliwe dla osób na wózkach inwalidzkich, bardzo trudne do pokonania przez osoby starsze, nie wspominając o rodzicach z wózkami. Najtrudniej jest tym, którzy mieszkają w okolicy.

Tymczasem wszyscy rowerzyści i piesi mogą się już cieszyć na myśl o tym, że w wakacje 2017 skorzystają z nowej kładki pieszo-rowerowej. Szkoda tylko, że niektórzy bedą ją omijać szerokim łukiem.

Więcej na temat projektu>>


Nazwa inwestycji: kładka pod Mostem Łazienkowskim
Lokalizacja: Warszawa
Funkcja: rekreacyjna
Inwestor: Miasto Warszawa 
Generalny wykonawca: Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty Sp. z o.o. Spółka Komandytowa
Projektant: Transprojekt-Warszawa Sp. z o.o.
Zakończenie budowy: 27 lipiec 2017

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej