Kampus filologiczny UJ jak nowy. Uniwersytet Jagielloński zakończył rozbudowę [ZDJĘCIA]

2023-02-05 17:17

Uniwersytet Jagielloński zakończył rozbudowę kampusu filologicznego w centrum Krakowa, położonego przy al. Adama Mickiewicza. Z nowego kampusu skorzystają instytuty Filologii Klasycznej oraz Językoznawstwa, Przekładoznawstwa i Hungarystyki. Koszt inwestycji wyniósł kilkanaście milionów złotych.

Jak zmieniło się Małe Paderevianum?

Gmach zaprojektowany przez Andrzeja Lipskiego i Konrada Wierzbickiego został oddany do użytku w latach 70. ubiegłego wieku. Budynek był wyłączony z użytkowania i od 2014 roku czekał na remont, który ruszył w maju 2021 roku. Prace miały trwać rok, ale z uwagi na stan konstrukcji wydłużono początkowy termin.

- Z dawnego Małego Paderevianum został właściwie goły szkielet. Przedmiotem inwestycji była przebudowa, rozbudowa i nadbudowa oraz zmiana sposobu użytkowania trzech ostatnich kondygnacji z funkcji mieszkalnej na naukowo-dydaktyczną. Budynek został dostosowany do obowiązujących przepisów w zakresie wymagań ochrony przeciwpożarowej, warunków sanitarno-higienicznych czy bezpieczeństwa i higieny pracy. Dziś w obiekcie trwają ostatnie odbiory i prace porządkowe – informuje Bartosz Skorupa, kierownik Działu Inwestycji Budowalnych UJ.

Obiekt przeszedł całkowitą metamorfozę. Zyskał szklano-aluminiową fasadę, elementy dekoracyjne, szyb windowy i żelbetową klatkę schodową. Remont objął też termomodernizację, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, oraz wymianę oświetlenia.

- Wkrótce do zmodernizowanego Małego Paderevianum przeniosą się studenci i pracownicy Instytutu Filologii Klasycznej oraz Instytutu Językoznawstwa, Przekładoznawstwa i Hungarystyki. Każda z kondygnacji oznaczona jest innym kolorem. Na parterze budynku urządzono największą salę wykładową oraz bibliotekę z czytelnią, której większość magazynów znajduje się w piwnicach – czytamy na stronie internetowej uniwersytetu.

Na pierwszym i drugim piętrze powstały mniejsze sale seminaryjne i wykładowe z nowoczesnym nagłośnieniem, interaktywnymi tablicami i automatycznymi roletami.

- Oddanie do użytku zmodernizowanego Małego Paderevianum oznacza zakończenie budowy i przebudowy całego kompleksu budynków mieszczących się u zbiegu ulicy Krupniczej i alei Mickiewicza. Powstał w ten sposób kampus filologiczny składający się z czterech budynków, w którym od nowego semestru będzie się uczyć ponad 3000 studentów - mówi dr hab. Władysław Witalisz, prof. UJ.

Całość inwestycji pochłonęła około 13 milionów złotych.

Nie żyje Anna Czerwińska. Wybitna polska himalaistka miała 73 lata.

QUIZ. Jakiego słowa to synonim? Nowy test dla mistrzów. Jest jeszcze trudniej

Pytanie 1 z 10
Oberżyna to...
Źródło: Kampus filologiczny jak nowy. Uniwersytet Jagielloński zakończył rozbudowę [ZDJĘCIA]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej