Jelenia Góra przyjazna środowisku

2008-11-24 13:20
Jelenia Góra
Autor: PM Group

Stanie się regionem przyjaznym środowisku i atrakcyjnym gospodarczo to cel Jeleniej Góry. Na jego realizację miasto ma szansę dzięki dobiegającym końca pracom przy realizacji projektu o wartości blisko 39 mln euro.

Prace przy przedsięwzięciu realizowanym w ramach projektu Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków dobiegają końca. Po próbnej eksploatacji ruszą dwa najważniejsze obiekty inwestycji.

Jelenia Góra
Autor: PM Group

Pierwszy z nich to nowy zakład uzdatniania Sosnówka, o dziennej mocy przerobowej 25 000 m3. Drugm jest zmodernizowana oczyszczalnia ścieków wraz z kompostownią osadów o przepustowości 21 000 m3. Wartość wszystkich inwestycji wynosi prawie 39 mlm euro, z czego 26,5 mln euro jest dotacją z Funduszu Spójności.

Przez cztery lata firma PM Group, we współpracy z Wrocławską Agencją Rozwoju Regionalnego i zielonogórską spółką Ekosystem, zarządzała projektem i nadzorowała roboty przy modernizacji oczyszczalni ścieków, budowie nowego zakładu uzdatniania wody i budowie 8-km sieci wodociągowej, a także budowie i modernizacji około 28 km sieci kanalizacyjnej.

Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych do uzdatniania wody, oczyszczania ścieków i kompostowania osadów pozwoliło na osiągnięcie zakładanych celów ekologicznych. Woda podawana do sieci wodociągowej Jeleniej Góry spełnia wymogi norm polskich i Unii Europejskiej.

Jelenia Góra 2
Autor: PM Group

"Projekt w Jeleniej Górze to dobry przykład na to, jak gminy wykorzystują fundusze unijne. Obecnie obserwujemy dużą liczbę takich inwestycji, ponieważ wiele miast w Polsce stara się o poprawę warunków życia swoich mieszkańców, a także zmniejszenia zanieczyszczenia wody w rzekach. Wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań w gospodarce komunalnej wpłynie także na polepszenie warunków do inwestowania, a co za tym idzie, stworzy szansę na pobudzenie gospodarcze regionów" - podkreśla Adam Rak z PM Group.

To kolejny projekt unijny, w którym uczestniczy PM Group. Aktualnie firma realizuje trzynaście kontraktów publicznych o łącznej wartości około 580 milionów euro. W konsorcjum z firmą Ekocentrum zarządza m.in. sześcioma kontraktami w ramach projektu Oczyszczanie Ścieków i Dostawa Wody dla Miasta Poznania. Obie firmy pracowały przy rozbudowie oczyszczalni ścieków w Brzegu. Konsorcjum uczestniczy także w jednym z największych projektów unijnych w Polsce z budżetem o wartości 180 mln euro, który ma poprawić warunki gospodarki wodno - ściekowej na terenie 22 gmin w dorzeczu rzeki Parsęta. Jako inżynier kontraktu PM Group uczestniczy również w realizacji dwóch projektów związanych z budową i renowacją sieci kanalizacyjnej w Krakowie. Wartość kontraktów na roboty budowlane wynosi ponad 56 mln euro.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej