Inwestycje w oliwskim ZOO

2007-06-01 14:22

Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża (zwany potocznie: oliwskim ZOO) położony jest w centrum aglomeracji gdańskiej, na zachodnich obrzeżach Oliwy (historycznej dzielnicy Gdańska). Ogród zajmuje powierzchnię ponad 120 ha i położony jest w odległości ok. 1,5 km od centrum oliwskiej strefy turystyczno-rekreacyjnej. ZOO w Oliwie za dwa lata obchodzić będzie 50-lecie. Lista zamierzeń inwestycyjnych jest niemal tak długa jak historia tego obiektu.

Nowe obiekty hodowlano-ekspozycyjne zastąpią obiekty nie spełniające wymogów stawianych przez Unię Europejską. Rozbudowany zostanie program hodowlano-ekspozycyjny, a nowo budowane pawilony przystosowane będą do oglądania zwierząt egzotycznych przez publiczność w okresach zimowych, dzięki czemu oliwskie ZOO przyciągnie "poza sezonem"do oliwskiej strefy turystyczno-rekreacyjnej zwiększoną liczbę osób.Nagrodzony obiekt

 Rozwój programowy i funkcjonalno-przestrzenny ukierunkowany będzie na zintegrowanie funkcjonalne otaczających oliwskie ZOO dolin i wzgórz morenowych, tras spacerowych po nich wytyczonych, punktów widokowych, obiektów muzealnych i zabytkowych, obiektów gastronomicznych i rekreacyjnych. Pierwszy etap obejmuje dokończenie Nowej Małpiarni, budowę wybiegów i pawilonu dla drapieżników oraz pawilonu dla żyraf.
Ponadto, w centralnej części oliwskiego ZOO - powstanie Centrum Obsługi Publiczności, z salą bankietową i całoroczną obsługą gastronomiczną. Drugi etap będzie obejmował inwestycje związane ze strefą wejściową czyli parkingi, kasy, wybiegi otwarte zwierząt kopytnych. Następny obejmie budowę wybiegów i pawilonów słoni (ew. nosorożców) wraz z ekspozycją "nocną" i herpetarium w podziemiach. Kolejne inwestycje, to obiekty ekspozycyjno-hodowlane towarzyszące odcinkowi północnemu i centralnemu trasy zwiedzania, m. in. woliery i pawilon ekspozycji posezonowej dla ptaków brodzących i morskich.

 
Odrestaurowane XiX-wieczne sanatorium

 

 

Do tej pory zrealizowano w oliwskim ZOO nowoczesną Nową Małpiarnię z wielkokubaturowymi wolierami zewnętrznymi dla grupy rodzinnej orangutanów i stada szympansów oraz z otwartym wybiegiem dla stada mandryli (wg projektu ALTER POLIS, arch. Marek Nakonieczny). Nowa Małpiarnia w III gdańskiej edycji konkursu MURATORA "Życie w Architekturze" uzyskała nominację do nagrody głównej w kategorii budynków użyteczności publicznej za najlepsze realizacje architektoniczne Gdańska 1989-1999.
Dawne substandardowe klatki dla lwów, tygrysów i niedźwiedzi, poprzez połączenie zamienione zostały w nowoczesne i przestronne woliery kotów drapieżnych (wg projektu ALTER POLIS, arch. Marek Nakonieczny).
Innym, ostatnio oddanym do użytku pawilonem, jest Nowa Ptaszarnia z Gadziarnią - obiekt jest nieduży, lecz atrakcyjny dla publiczności, głównie ze względu na eksponowaną w nim kolekcję papug.
Administracja oliwskiego ZOO, sale dydaktyczne, pracownicze urządzenia socjalne oraz pokoje gościnne - mieszczą się w nowo oddanym do użytku po gruntownym remoncie, stylowym XIX-wiecznym budynku dawnego sanatorium ozdrowieńczego, które z racji korzystnych warunków klimatycznych tu występujących mieściło się w Dolinie Leśnego Młyna (do 1944 r.) w miejscu obecnego oliwskiego ZOO.
Jeśli pozwolą na to finanse, kolejne inwestycje przeprowadzane będą zgodnie z projektem, a efekt końcowy z pewnością ożywi i uatrakcyjni oliwską strefę turystyczno-rekreacyjną.

 

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej