Inwestycje Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

2010-02-11 14:14
Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Autor: Biuro Prasowe Województwa Kujawsko-Pomorskie Nowy gmach biblioteki UKW w Bydgoszczy, który powstanie przy ulicy Ogińskiego będzie miał 16 tys. mkw.

W tym roku ruszą dwie inwestycje Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – budowa Biblioteki Głównej oraz budowa Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu. Wartość obu projektów to łącznie 90 milionów złotych. Łączne dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego to 50 milionów złotych.

Nowoczesna i wielofunkcyjna biblioteka dydaktyczno-naukowa ma być jednocześnie ośrodkiem wymiany informacji oraz myśli naukowej. Budynek powstanie przy ulicy Ogińskiego i będzie miał powierzchnię 16 tysięcy metrów kwadratowych. W wolnym dostępie znajdzie się ok. 4 proc. zbiorów; pozostała część - zlokalizowana w magazynach zamkniętych - będzie dostarczana użytkownikom na zamówienie. Konieczne jest też rozbudowanie pracowni specjalistycznych i zapewnienie dostępu użytkowników do internetu. W budynku znajdą się niezbędne zespoły funkcjonalne oraz sale dydaktyczne i komputerowe dla kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo.

Oprócz studentów, z zasobów biblioteki będą mogli korzystać również mieszkańcy regionu. Będzie to miejsce codziennych spotkań, imprez kulturalnych. W wyznaczonych pomieszczeniach będzie można wygodnie poczytać książkę, skorzystać z internetu lub spotkać się ze znajomymi. Całkowity koszt inwestycji to ponad 48 milionów zł. Dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wynosi 33,6 miliona złotych. Termin zakończenia budowy planowany jest na połowę 2013 r. 

Drugą inwestycją, realizowaną dzięki wsparciu z RPO WK-P będzie Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu UKW. To kompleks obiektów sportowych przy ulicy Sportowej w Bydgoszczy, zbudowany w latach 70-80, który został przejęty przez uniwersytet jesienią 2003 r. Obecny stan techniczny obiektów wymaga gruntownej modernizacji i przebudowy.

W ramach projektu powstanie kompleks złożony z basenu, budynku dydaktycznego z halą judo, hali sportowej, akademika i stołówki oraz kortów tenisowych. Planowane jest dostosowanie wszystkich obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pierwsze zajęcia w nowoczesnym ośrodku sportowym rozpoczną się już za półtora roku. Całkowity koszt projektu to ponad 24 milionów złotych, z czego 16,8 milionów pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Budowa potrwa do połowy 2012 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej