Innowacyjne Dworce Systemowe – postępy prac pilotażowego projektu PKP

2015-05-05 11:47
Innowacyjne Dworce Systemowe – wizualizacja obiektu w Mławie
Autor: PKP SA Innowacyjne Dworce Systemowe – wizualizacja obiektu w Mławie

Spółka PKP jest w trakcie realizacji trzech nowych inwestycji – w Mławie, Nasielsku i Strzelcach Krajeńskich. Powstają tam tzw. Innowacyjne Dworce Systemowe, którą mają usprawnić funkcjonowanie budynków.

Innowacyjne Dworce Systemowe – nowa inwestycja PKP SA

Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski, pilotażowy projekt PKP SA polegający na funkcjonalnym i ekonomicznym usprawnieniu dworców w Polsce. Projekt polega na wyburzaniu istniejących budynków i stawianiu w ich miejscach mniejszych, bardziej ekologicznych obiektów, wyposażonych w rozwiązania zmniejszające koszty eksploatacji i dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Projekt jest realizowany w trzech miastach Polski – w Mławie, Nasielsku i Strzelcach Krajeńskich Wschód. Na wszystkich placach budowy trwają obecnie intensywne prace. Na budowie Innowacyjnego Dworca Systemowego w Mławie murowanie są ściany zewnętrzne oraz wylewane stropy wiaty nowego obiektu. Wkrótce ruszą prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół dworca. Z kolei na dworcu w Nasielsku postawiono już wiatę i konstrukcję budynku. Obecnie wykonywane są ściany działowe i zagospodarowanie terenu. Powstała już także część parkingu. Oba dworce realizowane są przez Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane SA. Również w Strzelcach Krajeńskich Wschód trwają prace murowe przy ścianach dworca i roboty związane z zagospodarowaniem. Generalny wykonawca – konsorcjum firm AMP i A-PROJEKT, rozpocznie wkrótce budowę wiaty. Według harmonogramu dworce w Mławie, Nasielsku i Strzelcach Krajeńskich zostaną oddane do użytku w III kwartale 2015.

Wkrótce nowa inwestycja ruszy także w Ciechanowie – PKP SA podpisała już umowę z generalnym wykonawcą. Kontrakt został zawarty w ostatnim tygodniu kwietnia 2015. Przekazanie placu budowy nastąpi na początku maja. W tym samym miesiącu ruszy rozbiórka starego ciechanowskiego dworca, a podróżnym udostępniony zostanie dworzec tymczasowy. Innowacyjny Dworzec Systemowy w Ciechanowie zostanie zrealizowany w IV kwartale 2015. W planach jest również budowa IDS w Oświęcimiu.

Koszt budowy czterech pierwszych Innowacyjnych Dworców Systemowych wyniesie ok. 13 mln zł, czyli ok. 5 mln mniej, niż wynosiłaby standardowa modernizacja obiektów.

Nazwa inwestycji: Postępy prac – Innowacyjne Dworce Systemowe w Mławie, Nasielsku i Strzelcach Krajeńskich
Inwestor: PKP SA
Autor projektu architektonicznego: PKP SA
Generalny wykonawca: Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane SA (Mława, Nasielsk), konsorcjum firm AMP i A-PROJEKT (Strzelce Krajeńskie)
Planowane oddanie do użytku: II kwartał 2015
Koszt inwestycji: koszt budowy 4 pierwszych IDS w Polsce to ok. 13 mln zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej