"Gotowski" i most gotowy w 40 dni

2013-07-05 16:37
Most w Luboniu
Autor: Firma Gotowski Stary most w Luboniu w ciągu 40 dni zastąpi nowa konstrukcja  

To nie marzenia a fakty. W Luboniu rozbiórka starego mostu i budowa nowego ma zostać przeprowadzona w ciągu 40 dni. Nie będzie to co prawda most duży, ale to zawsze most i w dodatku drogowo-kolejowy.  

Takiego zadania podjęła się firma „Gotowski”. Kilkudziesięcioletni drogowo-kolejowy most w Luboniu znajduje się na przedłużeniu ul. Marsa i prowadzi do zakładów nawozów chemicznych firmy Luvena. W normalnych warunkach stary most został by zdemontowany, a w jego miejsca wybudowany nowy. Jednak firma Luvena (właściciel mostu) nie może sobie pozwolić na zbyt długie odcięcie od linii kolejowej. Zaczęły się więc poszukiwania firmy wykonawczej, która mogłaby zrealizować to zadanie w jak najkrótszym terminie, czyli najwyżej 40 dni. 

- W ten sposób zlecenie trafiło właśnie do nas – wyjaśnia Roman Michalczuk, dyrektor ds. technicznych w firmie „Gotowski” BKiP z Bydgoszczy. – Zadanie wykonujemy w systemie „zaprojektuj i buduj”. Obecnie przygotowujemy się już do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Opracowaliśmy również projekt montażu. Nowy most będzie szerszy od starego i zmieni się jego konstrukcja.
Projekt zakłada, że kraty zostaną zastąpione płytą ortotropową. Jest to płyta stalowa wzmocniona poprzecznymi i podłużnymi żebrami, które nadają jej odpowiednią sztywność. A w jaki sposób firma dotrzyma 40-dniowego terminu na rozbiórkę i budowę nowego obiektu? Otóż, konstrukcja nowego mostu będzie zmontowana obok istniejącego. Gdy będzie już gotowy - łącznie z barierami, chodnikami i torami kolejowymi – rozpocznie się rozbiórka starej przeprawy i rozbudowa filarów, na które zostanie nasunięta nowa konstrukcja. Potem trzeba będzie jeszcze połączyć most z dojazdami. Nowym mostem do firmy Luvena będzie można dojechać już w listopadzie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej