Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego - podpisano umowę na dofinansowanie

2010-06-02 14:10
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Penedereckiego
Autor: DDJM Biuro Architektoniczne Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, wizualizacja obiektu

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach otrzyma 50 mln zł dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego. 1 czerwca dyrektor Centrum Adrianna Poniecka-Piekutowska i Piotr Żuchowski z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisali w Warszawie umowę na dofinansowanie budowy gmachu ośrodka. Koszt całej inwestycji to niemal 65 mln zł.

Podczas podpisania umowy obecny był Krzysztof Penderecki, który wspominał, że pomysł na utworzenie centrum zrodził się 10 lat temu. - Od tego czasu były momenty, gdy wydawało mi się, że jego powstanie jest jednak niemożliwe. Dlatego dzień dzisiejszy jest dla mnie cudowny – podkreślał.

Autorem projektu jest Biuro Architektoniczne DDJM.

Projekt budowy Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zakłada stworzenie ośrodka, w którym młodzi artyści z Polski i Europy będą doskonalić umiejętności interpretowania muzyki solowej, kameralnej i orkiestrowej tworzonej przez współcześnie żyjących kompozytorów i pod ich kierunkiem. Jednym z podstawowych zadań centrum będzie wspieranie szkolnictwa artystycznego, doskonalenie warsztatu muzycznego młodych instrumentalistów, wokalistów oraz dyrygentów w zakresie interpretacji muzyki ze szczególnym uwzględnieniem muzyki współczesnej. Centrum ma być instytucją kultury o zasięgu międzynarodowym – kampusem humanistyczno-muzycznym, jedynym w Europie pod względem oferty i programu, oddziałującym na sztukę i artystów z Europy i świata. W ramach projektu powstanie m.in. sala koncertowa na 550 osób, Centrum zostanie wyposażone także w sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności.

Działalność merytoryczna Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego rozpoczęła się w 2006 roku. Prace budowlane mają rozpocząć się we wrześniu, a 2012 r. - rozpoczęta działalność w nowym gmachu.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
Autor: DDJM Biuro Architektoniczne Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, wizualizacja obiektu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej