Camerimage - Europejskie Centrum Filmowe powstanie w Toruniu. Wyniki konkursu architektonicznego

2021-09-24 11:49
Europejskie Centrum Handlowe
Autor: Baumschlager Eberle Zwycięski projekt budynku Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage (ECFC) w Toruniu to instytucja kultury, w której w przyszłości mają odbywać się światowe premiery i przeglądy filmowe oraz specjalne pokazy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik projekcyjnych. Inwestycję współtworzy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w Toruniu. Kto wygrał konkurs na projekt Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage?

Spis treści

  1. O inwestycji ECFC
  2. Kto zaprojektuje Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu?
  3. Jak będzie finansowana inwestycja ECFC?
  4. Kiedy Europejskie Centrum Filmowe Camerimage będzie gotowe?
  5. Gdzie powstaje Europejskie Centrum Filmowe Camerimage?
Europejskie Centrum Filmowego
Autor: Baumschlager Eberle

O inwestycji ECFC

Budowa ECFC to wspólna inicjatywa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydenta Miasta Torunia i Fundacji Tumult, organizatora największego światowego festiwalu poświęconego sztuce zdjęć filmowych Camerimage.

W Toruniu powstanie gmach o całkowitej powierzchni 38 tys. m², w tym 18 tys. m² powierzchni użytkowej. Siedziba ECFC ma być obiektem, który pozwoli zorganizować w tym samym czasie zarówno wielki międzynarodowy festiwal, jak i pojedyncze wydarzenia tak, aby ich uczestnicy wzajemnie sobie nie przeszkadzali.

ECFC umożliwi działania edukacyjne i artystyczne. Będzie tam można organizować kongresy i sympozja, światowe premiery i przeglądy filmowe, specjalne pokazy wizualne z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik projekcyjnych, a także koncerty estradowe, widowiska muzyczne i teatralne czy wystawy. Obiekt będzie funkcjonował cały rok i będzie dostępny dla mieszkańców Torunia i gości.

Kto zaprojektuje Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu?

Projekt Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage został wyłoniony w międzynarodowym konkursie. Inwestorem i organizatorem konkursu było ECFC.

W konkursie na zaprojektowanie siedziby ECFC w Toruniu wzięły łącznie 102 studia architektoniczne z 20 krajów. Pierwszą nagrodę i 1,5 mln złotych otrzymało biuro Baumschlager Eberle. Autorzy zaproponowali budynek harmonijnie połączony z zielenią parkową od strony zachodniej i łączący się z pasem plant od strony al. Jana Pawła II oraz Czerwonej Drogi, dzięki kilku zielonym korytarzom. Architekci zaproponowali też połączenie obiektu z rozbudowywanym gmachem CSW.

Jak będzie finansowana inwestycja ECFC?

Inwestycja o wartości 600 mln złotych, finansowana będzie przez Skarb Państwa oraz Miasto Toruń. Dofinansowanie z budżetu państwa wyniesie 400 mln zł, a pozostałe 200 mln zł zostanie przekazane przez miasto Toruń.

Kiedy Europejskie Centrum Filmowe Camerimage będzie gotowe?

Inwestycja będzie realizowana w latach 2021-2025. W 2020 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE”, przedłożoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Budowę jednogłośnie poparło miasto Toruń.

Gdzie powstaje Europejskie Centrum Filmowe Camerimage?

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage powstanie w ścisłym centrum Torunia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej