Camerimage - Europejskie Centrum Filmowe powstanie w Toruniu. Trwa konkurs na projekt gmachu

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage Toruń
Autor: commons.wikimedia.org Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage (ECFC) w Toruniu to instytucja kultury, w której w przyszłości mają odbywać się światowe premiery i przeglądy filmowe oraz specjalne pokazy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik projekcyjnych. Inwestycję współtworzy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w Toruniu. Koszt budowy wyniesie nawet 600 mln zł. Kto zaprojektuje Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu?

Spis treści

  1. O inwestycji ECFC
  2. Kto zaprojektuje Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu?
  3. Jak będzie finansowana inwestycja ECFC?
  4. Kiedy Europejskie Centrum Filmowe Camerimage będzie gotowe?
  5. Gdzie powstaje Europejskie Centrum Filmowe Camerimage?

O inwestycji ECFC

Budowa ECFC to wspólna inicjatywa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydenta Miasta Torunia i Fundacji Tumult, organizatora największego światowego festiwalu poświęconego sztuce zdjęć filmowych Camerimage.

W Toruniu powstanie gmach o całkowitej powierzchni 38 tys. m², w tym 18 tys. m² powierzchni użytkowej. Siedziba ECFC ma być obiektem, który pozwoli zorganizować w tym samym czasie zarówno wielki międzynarodowy festiwal, jak i pojedyncze wydarzenia tak, aby ich uczestnicy wzajemnie sobie nie przeszkadzali.

ECFC umożliwi działania edukacyjne i artystyczne. Będzie tam można organizować kongresy i sympozja, światowe premiery i przeglądy filmowe, specjalne pokazy wizualne z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik projekcyjnych, a także koncerty estradowe, widowiska muzyczne i teatralne czy wystawy. Obiekt będzie funkcjonował cały rok i będzie dostępny dla mieszkańców Torunia i gości.

Kto zaprojektuje Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu?

Projekt Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage zostanie wyłoniony w międzynarodowym konkursie. Inwestorem i organizatorem konkursu będzie ECFC.

W konkursie na zaprojektowanie siedziby ECFC w Toruniu wzięły łącznie 102 studia architektoniczne z 20 krajów. Już w lipcu 2021 poznamy biuro, które zaprojektuje nową państwową instytucję kultury.

Jak będzie finansowana inwestycja ECFC?

Inwestycja o wartości 600 mln złotych, finansowana będzie przez Skarb Państwa oraz Miasto Toruń. Dofinansowanie z budżetu państwa wyniesie 400 mln zł, a pozostałe 200 mln zł zostanie przekazane przez miasto Toruń.

Kiedy Europejskie Centrum Filmowe Camerimage będzie gotowe?

Inwestycja będzie realizowana w latach 2021-2025. W 2020 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE”, przedłożoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Budowę jednogłośnie poparło miasto Toruń.

Gdzie powstaje Europejskie Centrum Filmowe Camerimage?

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage powstanie w ścisłym centrum Torunia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej