Dziecięcy Szpital Kliniczny WUM

2016-05-20 16:08
Dziecięcy Szpital Kliniczny WUM
Autor: z archiwum Warbud SA W szpitalu WUM jest 527 łóżek, w tym 430 pediatrycznych, 57 neonatologicznych i 40 położniczych

Nowa siedziba Szpitala Dzieciecego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) została otwarta we wrześniu 2015. Placówka mieści się w Warszawie przy ul. Żwirki i Wigury 63 A. Obiekt wybudowała firma Warbud.

Jasno, przestronnie – jak w domu
Nowy szpital to przyjazna placówka, zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Zapewnia bardzo dobre warunki pobytowe i profesjonalną opiekę medyczną. W szpitalu jest 527 łóżek, w tym 430 pediatrycznych, 57 neonatologicznych i 40 położniczych. Tu też powstał pierwszy, pediatryczny szpitalny oddział ratunkowy (SOR) dla lewobrzeżnej Warszawy. Sąsiadują z nim izolatki dla pacjentów z biegunkami, wysypką, gorączką, nietypowymi dolegliwościami, itp. Dzięki nim dzieci mogą być czasowo izolowane od innych i obserwowane przez specjalistów. Dodatkowo w budynku, do dyspozycji opiekunów są pokoje socjalne, w których można przygotować posiłek i wziąć prysznic. Sale chorych wyposażono w fotele rozkładane dla rodziców, którzy zostają w szpitalu na noc. Na każdym oddziale znajduje się sala zabaw dla dzieci. Kondygnację podziemną zajmuje zakład rehabilitacji, restauracja oraz wielopoziomowy parking dla około 400 pojazdów.

Bardzo nowoczesny obiekt medyczny
Szpital pediatryczny to kompleks trzech 7-kondygnacyjnych obiektów połączonych przeszklonym pasażem. Na dachu jednego z nich znajduje się lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pacjent, który przyleci śmigłowcem, zostanie zwieziony windą od razu na centralny blok operacyjny, który jest piętro niżej. W szpitalu jest 8 takich sal operacyjnych. Uruchomiono także oddział traumatologii, gdzie leczone są dzieci z ciężkimi urazami po wypadkach. Placówka przygotowana jest na przyjęcie o 156 pacjentów więcej niż w poprzednich dwóch obiektach.

Projekt architektoniczny budynku został przygotowany w pracowni Open Architekci. Inwestorem był Uniwersytet Warszawski, a generalnym wykonawcą Warbud SA. Koszt inwestycji to około 550 mln zł.

Nazwa inwestycji: Szpital Pediatryczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lokalizacja: ul. Żwirki i Wigury 63A, Warszawa
Projekt: Open Architekci
Inwestor: Warszawski Uniwersytet Medyczny
Generalny wykonawca: Warbud
Kondygnacje nadziemne: 7
Kondygnacje podziemne: 1
Powierzchnia użytkowa: 40 018 m²
Powierzchnia całkowita: 97 389 m²
Miejsca parkingowe: 400
Koszt inwestycji: 550 mln zł
Rozpoczęcie budowy: wrzesień 2011
Zakończenie budowy: styczeń 2015

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej