Dworzec w Katowicach po przebudowie

2012-10-24 14:14
Dworzec w Katowicach
Autor: www.dworzec-katowice.info Przebudowa dworca w Katowicach zakończona. Oficjalnie dworzec został oddany do użytku pod koniec października

Zakończyła się przebudowa dworca w Katowicach. Oficjalne otwarcie obiektu odbyło się 29 października br. Odnowiony dworzec jest przystosowany do współczesnych wymogów obsługi podróżnych. Przestrzeń przeznaczona do obsługi pasażerów jest niemal trzykrotnie większa niż w starej hali dworca. Podróżni będą mogli korzystać ze wszystkich usług związanych z transportem oraz licznych punktów handlowo-usługowych. Zobacz, jak prezentuje się dworzec PKP w Katowicach w nowej odsłonie.

Dworzec PKP w Katowicach nową wizytówką miasta

W jednopoziomowej hali dworca PKP w Katowicach znajdują się kasy biletowe, punkty informacyjne, poczekalnie dla podróżnych oraz liczne punkty handlowo-usługowe. Przestrzeń na nowym dworcu przeznaczona do obsługi pasażerów jest niemal trzykrotnie większa niż w starej hali dworca - obecnie powierzchnia dworca wynosi ok. 6000 mkw. W części handlowej znajdują się restauracje i kawiarnie, sklepy, kioski i inne usługi niezbędne dla podróżnych. Można także skorzystać z udogodnień niedostępnych wcześniej na katowickim dworcu, takich jak: poczekalnia dla VIP-ów, elektroniczne szafki, a także system zintegrowanej informacji.

Charakterystycznym elementem dworca są żelbetowe słupy w kształcie odwróconych parasoli, które podtrzymują strop hali głównej. Przebudowa zakładała odtworzenie słupów w taki sposób, by współgrały z architekturą budowanej galerii handlowej na pl. Szewczyka. Po przebudowie dworzec w Katowicach to nowoczesny obiekt ze szkła, stali i betonu, duże przeszklone powierzchnie sprawią, że budynek nabiera lekkości. Efektownym elementem budynku jest główne wejście, gdzie szklana tafla rozciąga się pomiędzy dwoma żelbetowymi konstrukcjami tworząc "bramę". Nad głównym wejściem zamontowano oryginalny neon „KATOWICE” pochodzący z dawnego dworca kolejowego.

Przebudowa dworca w Katowicach trwała dwa lata i została zrealizowana w ramach I etapu budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego - nowoczesnego kompleksu, łączącego funkcje dworca kolejowego i autobusowego, centrum handlowo-usługowego oraz ośrodka biznesowego i kulturalnego. Inwestycja w Katowicach to przedsięwzięcie, realizowane wspólnie przez PKP i spółkę Neinver. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Strabag. Projekt architektoniczny Centrum przygotowała pracownia SUD Architects.

 

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej