Dworzec PKP Wrocław Świebodzki szuka inwestora - kolejne podejście PKP do modernizacji

2014-02-18 18:04
dworzec pkp wroclaw swiebodzki
Autor: mat.: PKP PKP szuka inwestora dla dworca kolejowego Wrocław Świebodzki

Dworzec Wrocław Świebodzki wybudowany w 1843 roku jest najstarszym z trzech zachowanych do dziś z pełną infrastrukturą kolejową dworców pasażerskich we Wrocławiu. Od roku 1991 dworzec kolejowy jest wyłączony z ruchu. Teraz PKP chce przywrócić jego funkcje i wspólnie z partnerem zrealizować inwestycję podobną do Katowic i Poznania.

Pierwsze podejście do modernizacji dworca Wrocław Świebodzki PKP zrobiły cztery lata temu. Powstała wtedy koncepcja architektoniczno-urbanistyczna i funkcjonalna modernizacji dworca. Koncepcję na zlecenie PKP przygotowało konsorcjum firm Biuro Projektowo-Inżynierskie Redan sp. z o.o. oraz Pracownia Projektowa Metropolis. Inwestycja jednak nie została zrealizowana.

W ostatnich latach PKP zrealizowały dwa duże projekty przy współpracy z inwestorem prywatnym: dworzec kolejowy w Katowicach oraz dworzec w Poznaniu. Podobna inwestycja ma powstać teraz we Wrocławiu.

Do zagospodarowania PKP oddaje 28 hektarów gruntu w odległości 800 metrów od wrocławskiego Rynku. Do rewitalizacji jest także budynek dworca kolejowego Wrocław Świebodzki. Plany PKP zakładają przywrócenie ruchu kolejowego na Wrocławiu Świebodzkim oraz budowę węzła przesiadkowego.

Do końca lutego 2014 roku  zainteresowani inwestorzy mogą zgłaszać się po memorandum informacyjne, na podstawie którego można będzie składać ofertę współpracy. PKP szacuje, że koszt planowanej inwestycji może wynieśc nawet 2 miliardy złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej