Doceniono Muzeum Ziemi Przemyskiej

2009-05-28 10:04
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Autor: KKM Kozień Architekci

200 000 eksponatów na 1200 m2 można obejrzeć w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Pracownia KKM Kozień Architekci za projekt tego obiektu została nominowana do nagrody Miesa van der Rohe 2008, a w marcu 2009 obiektowi przyznano miano Lidera Małopolski - nagrodę w konkursie Najlepsze Przedsięwzięcia Roku w Małopolsce - Lider Małopolski.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, pierwsze po II wojnie światowej zrealizowane od podstaw Muzeum Narodowe, jest już otwarte. Teraz przemyscy muzealnicy mają za zadanie przygotować scenariusze wystaw. Będą to nowoczesne aranżacje, jednocześnie zachowujące przedstawiane wartości eksponatów.
Inwestycja, której projekt wykonali architekci z pracowni KKM Kozień Architekci, jest atrakcyjnym obiektem nie tylko pod względem swoich walorów architektonicznych, ale także pod względem zasobów muzealnych. Wystawy łączyć będą funkcje edukacyjne z wystawienniczymi. W zbiorach muzeum znajdują się m.in. makiety samolotów, model jachtu Dar Przemyśla, obrazy Zdzisława Beksińskiego. Jednak będą one wystawiane czasowo. W tym roku muzeum obchodzi stulecie i z tej okazji będzie zorganizowana wystawa zatytułowana - sto eksponatów na stulecie muzeum.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Autor: KKM Kozień Architekci

Stałe ekspozycje w muzeum zajmują trzy piętra. Na jednym znajdują się zabytki kultury i sztuki, jest także wystawa przedstawiająca wielonarodowość miasta i regionu, różnorodność kutur. Będzie również miejsce na sztukę ludową i wystawę archeologiczną. Budynek muzeum został zaprojektowany z elementów, wyrzeźbionych w płytach kamiennych, obejmujących wewnętrzną przestrzeń obiektu przeznaczoną na wystawy. Jedna ze ścian budynku tworzy konstrukcję dla zieleni pnącej. Dach muzeum również został pokryty zielenią, stanowi on piątą elewację budynku. Dzięki zastosowaniu przeszklonej fasady, przechodni mają dostęp do ekspozycji. Aluminiowe elementy konstrukcji Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej zostały wykonane w systemach Reynaers. Powierzchnia wszystkich konstrukcji wewnętrznych i zewnętrznych to 1280 m2.  Projekt muzeum powstał w latach 2006-2008. Generalnym wykonawcą było przedsiębiorstwo Inżynieria Rzeszów sp. z o.o. Oficjalne otwarcie odbyło się 16.12.2008 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej