Czas na Poznań...

2008-01-22 18:35
rynek_poznan
Autor: brak danych

O planowanej rewitalizacji stolicy pisaliśmy już w 2007 roku. Teraz przyszedł czas na Poznań. Dokładny projekt architektoniczny nowej zabudowy centrum Poznania jest jeszcze w trakcie realizacji, jednak zostały już przygotowane jego główne założenia, które dopuszczają możliwość zestawienia nowoczesnych budynków z już istniejącą zabudową: Teatrem Polskim, Okrąglakiem oraz Arkadią.

Nowy plan zabudowy Poznania przedstawiła spółka Centrum Development & Investments SA - wiodący na polskim rynku deweloper działający na rynku obiektów komercyjnych oraz zarządzający nieruchomościami. Projekt podzielono na dwa etapy. W pierwszym CDI przeprowadzi rewitalizację Okrąglaka, której celem jest nadanie budynkowi charakteru nowoczesnego budynku biurowego, z jednoczesnym zachowaniem jego wartości architektonicznych. Rezultatem przemian będzie 6000 m2 nowoczesnych powierzchni biurowych. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na III kwartał 2008 roku, a zakończenie na IV kwartał 2009.

Rys1. Szkic Bramy Teatru

Drugi etap to realizacja tzw. Bramy Teatru, czyli zabudowy przy ul. 27 Grudnia na odcinku od Okrąglaka do budynku Arkadii przy ul. 3 Maja. Projekt zakłada wysunięcie starej linii zabudowy w stosunku do Okrąglaka i Arkadii, dzięki czemu zostanie oddany ich indywidualny charakter w otaczającej przestrzeni.
Bardzo ważnym obiektem projektu jest budynek Teatru Polskiego, dla którego będzie prowadziła Brama Teatru (stworzenie z ulicy 27 grudnia pieszej uliczki handlowej z wyłączeniem ruchu samochodowego i pozostawienie linii tramwajowych, a także wybudowanie nowej Malarni oraz stworzenie placu przed Teatrem. Takie rozwiązanie pozwoli na połączenie kultury z galeriami i kawiarniami.

Rys 2. Szkic Bramy Teatru

Wielofunkcyjny program inwestycji przewiduje powstanie 17 000 m2 powierzchni handlowo-usługowej, 12 500 m2 powierzchni biurowo-mieszkalnej, 6 000 m2 powierzchni biurowych w Okrąglaku oraz dwupoziomowego, podziemnego parkingu na 250 stanowisk. Przygotowany dla Poznania projekt ma na celu zagospodarowanie zdegradowanej do roli parkingów części miasta a także stworzenie programu właściwego dla rozwoju jego centrum.
Koncepcją oraz projektem architektonicznym Bramy Teatru i rewitalizacji Okrąglaka zajmuje się pracowania architektoniczna JEMS Architekci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej