Centrum Wodne SGGW w Warszawie otwarte

2010-06-17 11:04
Otwarcie Centrum Naukowo-Dydaktycznego Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska Centrum Wodne Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (16 czerwca 2010 r., Warszawa)
Autor: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Najnowocześniejsze w Polsce centrum wodne z modelem prawdziwej rzeki zostało uroczyście otwarte w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansowało projekt kwotą blisko 50 mln zł w ramach PO IiŚ. Nowa infrastruktura będzie pomocna w badaniach nad przeciwdziałaniem powodziom.

Otwarcie Centrum Naukowo-Dydaktycznego Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska Centrum Wodne Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (16 czerwca 2010 r., Warszawa)
Autor: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

- Chciałbym, żeby każda inwestycja współfinansowana ze środków unijnych była tak sprawnie realizowana. Współpracę z beneficjentem oceniam jako wzorową - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło podczas otwarcia Centrum Naukowo-Dydaktycznego Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska "Centrum Wodne Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego". Uroczystość odbyła się 16 czerwca 2010 r. w Warszawie.

- Badania prowadzone w otwieranym dziś obiekcie będą miały ogromne znaczenie praktyczne. Przyczynią się do lepszej ochrony przed niszczycielskim działaniem żywiołu, a jednocześnie pozwolą chronić zasoby wodne - podkreślił rektor SGGW prof. dr hab. Alojzy Szymański.

Projekt SGGW, dofinansowany kwotą 42 mln zł, jest jedną z 36 inwestycji realizowanych w ramach sektora szkolnictwa wyższego w Programie Infrastruktura i Środowisko. Przeznaczono na nie blisko 600 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.

- SGGW rozpoczęło prace nad stworzeniem Centrum Wodnego na początku 2007 r. Był to pierwszy projekt inwestycyjny w Programie Infrastruktura i Środowisko, na który podpisana została umowa o dofinansowanie - zaznaczył wiceminister Zdziebło.

Centrum Wodne Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie to miejsce gdzie przyszli inżynierowie w dziedzinie m.in. zabezpieczeń przeciwpowodziowych i gospodarki wodami będą mieli do dyspozycji m.in. 19 laboratoriów wyposażonych w nowoczesną aparaturę naukowo-badawczą oraz park wodny z modelem rzeki odzwierciedlającym naturalne środowisko rzeczne, które usytuowano na obszarze 1,5 hektara.

Układ wodny obrazuje obieg wody w środowisku z odwzorowaną zlewnią górską i zlewnią rzeki nizinnej. Odpowiednie ukształtowanie doku ze szklaną ścianą umożliwia zejście w głąb zbiornika i obserwację strefy przybrzeżnej, w tym roślin. W Centrum Wodnym zbudowane są modele budowli hydrotechnicznych w korytach i zbiornikach rzecznych.

– Wyposażenie laboratoriów jest jednym z najlepszych na świecie. Studenci zyskają możliwość pracy na najnowocześniejszych urządzeniach – powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

W otoczeniu Centrum Wody zlokalizowana jest stacja meteorologiczna monitorująca jakość powietrza atmosferycznego i wybrane parametry meteorologiczne. Stacja pracować będzie w sieci monitoringu powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Budynek dydaktyczny i park wodny zostały wyposażone w udogodnienia dla potrzeb nauki i pracy dla osób niepełnosprawnych.

Po zakończeniu uroczystości goście zwiedzali nowo otwarty obiekt.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej