Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne – nowa inwestycja WUM ze stalą Cor-Ten na elewacji. GALERIA

2014-08-21 18:22
Centrum Sportowo - Rehabilitacyjne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kampus Banacha, warszawa
Autor: Krzysztof Zięba Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM)

Nowa inwestycja sportowa w Warszawie ma służyć wszystkim warszawskim studentom. Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powstaje przy ul. Księcia Trojdena w Warszawie. Elewacje pokryte stalą Cor-Ten i zielone dachy – takiego centrum sportowego jeszcze w Warszawie nie było

Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne, zaprojektowane przez Kontrapunkt V – Projekt, to kompleks pięciu budynków połączonych wspólną kondygnacją podziemną. W centrum znajdują się dwa baseny, w tym basen olimpijski o wymiarach 25 x 51,5m. Jest też ścianka wspinaczkowa o wysokości 15 metrów (dzięki dużej szerokości można na niej organizować zawody sportowe),  doskonale oświetlona, wielofunkcyjna hala sportowa, sale do ćwiczeń. Łączna powierzchnia obiektu to ok. 20 tys. m2.
Wyjątkowym rozwiązaniem jest składana widownia nad basenem szkoleniowym. Zamontowana na siłownikach konstrukcja ma być rozkładana tylko w czasie zawodów przy pełnym obłożeniu obiektu. Dzięki temu zwiększy się użytkowa powierzchnia hali.
Dla gości specjalnych przeznaczony jest natomiast zamknięty taras widokowy zawieszony ponad basenem.

Zielone dachy, solary i panele fotowoltaiczne


Nowa inwestycja Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego realizowana jest zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne ma pozyskiwać część niezbędnej energii ze źródeł odnawialnych. Budynek będzie wyposażony w panele fotowoltaiczne i solary. Energia słoneczna będzie wykorzystana m.in. do podgrzewania wody w basenie. Szara woda (deszczówka jest magazynowana) służyć ma do spłukiwania toalet w budynku. Instalace zostaną zainstalowane na zielonym dachu budynku, zieleń ma też otaczać Centrum i wchodzić do wnętrza budynków. Funkcjonowanie budynku kontrolowane jest przez system BMS.

Pierwszy etap nowej inwestycji zakończony


W sierpniu 2014 zakończył się I etap budowy Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego, obejmujący wykonanie stanu surowego zamkniętego. Na elewacji budynku Centrum znalazła się już okładzina ze stali Cor-Ten, gotowa jest też zewnętrzna ścianka wspinaczkowa.
 Postępowanie przetargowe na II etap, czyli dokończenie inwestycji ma zakończyć się najpóźniej 30 listopada 2014. Zgodnie z przewidywaniami inwestora prace rozpoczną się na początku grudnia 2014. Centrum ma zostać oddane do użytku jesienią 2015 roku.

Projekt Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej