Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Nowe inwestycje UW na kampusie Ochota

2013-02-05 16:28
CeNT Uniwersytet Warszawski
Autor: Arch. Paweł W. Graliński, pracownia Arch Magic Centrum Nowych Technologii (CeNT I) do użytku zostanie przekazane na jesieni, wraz z nowym rokiem akademickim

Dobiega końca budowa Centrum Nowych Technologii (CeNT I) - inwestycji Uniwersytetu Warszawskiego na kampusie Ochota. Obecnie trwają prace wykończeniowe w budynku. Obiekt zostanie oddany do użytkowania wraz z nowym rokiem akademickim. I to nie koniec inwestycji Uniwersytetu Warszawskiego, uczelnia planuje dalszy rozwój kampusu na Ochocie. W planach jest budowa nowej siedziby Wydziału Psychologii.

Projekt Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego tzw. CeNT obejmuje budowę dwóch budynków dydaktycznych na terenie kampusu Ochota. W budynu CeNT I mieścić się będą sale wykładowe, seminaryjne oraz laboratoria dydaktyczne, przeznaczone dla studentów takich kieunków jak: biologia, chemia, biotechnologia, informatyka, ochrona środowiska. CeNT II (obecnie trwa budowa obiektu) będzie budynkiem Wydziału Fizyki.

Powierzchnia użytkowa gmachu CeNT I wynosi 18 300 mkw. Budowa inwestycji rozpoczęła się w 2010 roku. Kompleks składa się z dwóch "falujących" budynków połączonych przeszklonym atrium. Pomiędzy budynkami, pod szklanym dachem znajdzie się kawiarnia, księgarnia i przestrzeń wspólna. Interesująco zapowiada się wejście do budynków, gdzie staną 4 leżące, czarne obeliski, z naniesionymi wzorami i formułami matematycznymi, fizycznymi i chemicznymi, które stworzyli polscy naukowcy.

Projekt architektoniczny CeNT I przygotował arch. Paweł W. Graliński, szef pracowni Arch Magic: – Z jednej strony mieliśmy do spełnienia konkretne wymagania poszczególnych wydziałów dotyczące nowoczesnych pracowni i laboratoriów, z drugiej zaś zależało nam na wysokiej kulturze detalu i jakości przestrzeni wspólnej, a także na ciekawej architekturze. Wymagało to od nas ogromnej precyzji w projektowaniu, a także produktów bardzo wysokiej jakości. Wykorzystaliśmy ok. 1000 mkw. systemowych ścian działowych MAARS, które poradziły sobie z zadaniem odzwierciedlenia krzywoliniowego planu – mów arch. Paweł W. Graliński.

Wydział Psychologii UW
Autor: Arch. Paweł W. Graliński, pracownia Arch Magic Projekt nowej siedziby Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego na kampusie Ochota

Uniwersytet Warszawski planuje dalszy rozwój kapmusu Ochota. W planach jest również budowa nowej siedziby Wydziału Psychologii. Budynek będzie centralnym obiektem na kampusie UW. Projekt nowego gmachu Psychologii, autorstwa arch. Pawła W. Gralińskiego z pracowni Arch Magic, wyróżnia oryginalna architektura - futurystyczna, trójdzielna bryła. W budynku dostępna będzie obszerna część audytoryjna - jedna duża i dwie mniejsze sale audytoryjne, połączone multimedialnie, które pomieszczą w sumie ponad 1000 osób. Na dachach wszystkich trzech auli zlokalizowane zostaną tarasy z zielenią Planowany termin rozpoczęcia budowy nowej siedziby Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego na kampusie Ochota to połowa 2013 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej