Centrum Nauki w Szczecinie

2016-10-24 13:44
Centrum Nauki w Szczecinie
Autor: Płaskowicki & Partnerzy Architekci Projekt Centrum Nauki w Szczecinie powstał w pracowni Płaskowicki & Partnerzy Architekci

W 2020 roku w Szczecinie rozpocznie działalność nowoczesna, multimedialna placówka naukowo–edukacyjna poświęcona m.in szkutnictwu i historii żeglugi na Bałtyku. W lipcu 2018 mają ruszyć prace na budowie. Koszt inwestycji to 38,5 mln zł.

Konkurs na koncepcję architektoniczną Centrum Nauki w Szczecinie ogłoszono w 2011 roku. Zwycięski projekt powstał w pracowni Płaskowicki & Partnerzy Architekci. Głównym projektantem był Piotr Płaskowicki. Ostateczna koncepcja architektoniczna ma być gotowa w marcu 2017. Aktualnie podpisano umowę na wykonanie dokumentacji obiektu, równolegle opracowywany będzie projekt budowlany. Prace nad tym etapem potrwają do końca maja 2018. Budowa ma ruszyć latem 2018. Inwestycja Centrum Nauki zostanie sfinansowana z pomocą Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Gmach Centrum Nauki (CN) powstanie na szczecińskiej wyspie rzecznej Łasztownia. Z zewnątrz będzie wyglądał jak kadłub statku. Projektowana powierzchnia centrum to koło 8000 m². Znajdą się na niej przestrzenie wystawiennicze, laboratoria oraz pomieszczenia socjalne. Placówka ma stać się miejscem współpracy naukowców, gdzie będą prezentowae najnowsze osiągnięcia naukowe zachodniopomorskich uczelni. Zwiedzający będą mogli samodzielnie przeprowadzać eksperymenty oraz aktywnie w nich uczestniczyć.

Przy Centrum zostanie powołana rada naukowa, która ma być odpowiedzialna za jak najlepsze wykorzystanie obiektu. List intencyjny w tej sprawie podpisało 6 zachodniopomorskich uczelni. Projekt będzie podlegał Muzeum Narodowemu w Szczecinie.

Nazwa inwestycji: Centrum Nauki w Szczecinie
Lokalizacja: Szczecin, Łasztownia
Funkcja: placówka naukowo–edukacyjna
Inwestor: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Projektant: Płaskowicki & Partnerzy Architekci
Całkowita powierzchnia: 8000 m² 
Rozpoczęcie budowy: lipiec
Zakończenie budowy: 2020
Koszt inwestycji: 38,5 mln zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej