Centrum Medycyny Inwazyjnej. Nowoczesne centrum medyczne w Gdańsku

2013-03-29 16:23
Centrum Medycyny Inwazyjnej. Centrum kliniczne w Gdańsku
Autor: Yawal Centrum Medycyny Inwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego to jeden z najnowocześniejszych szpitali w Europie

Centrum Medycyny Inwazyjnej jest jednym z najbardziej nowoczesnych szpitali w Polsce. Budowa obiektu trwała trzy lata i pochłonęła ponad 450 mln zł. Centrum Kliniczne w Gdańsku zdecydowanie nie przypomina typowych placówek służby zdrowa w naszym kraju. Architektom z pracowni Arch-Deco i Kuryłowicz & Associates udało się przełamać stereotyp szpitala, w którym pacjent jest odcięty od świata.

Centrum Medycyny Inwazyjnej. Nowoczesne Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Centrum Medycyny Inwazyjnej mieści się w sześciokondygnacyjnym budynku. Nie jest to typowa klinika, lecz jednostka łącząca funkcje szpitalne z oświatowymi. Kompleks składa się z czterech bloków: przychodni, sal operacyjnych z lądowiskiem i oddziałem ratunkowym, sal dla pacjentów i części dydaktycznej z audytorium na ok. 300 osób oraz salami wykładowymi. Zależnie od funkcji każda z czterech części centrum klinicznego w Gdańsku ma inaczej kształtowaną bryłę i elewację. Część z holem wejściowym i dydaktyczna mają charakter reprezentacyjny, blok operacyjny - przemysłowy.

Cztery bloki obiektu scala szklany pasaż biegnący przez cały obiekt. Pasa spina dwa wejścia do budynku i stanowi centrum obiektu. Oprócz funkcji komunikacyjnych, pełni funkcje rekreacyjne, wypoczynkowe i usługowe.

Centrum Kliniczne w Gdańsku powstało w wyjątkowej lokalizacji - w jednej z dolin, otoczonej zalesionymi wzgórzami morenowymi, na terenie zachowanym jako rezerwa pod dalszy rozwój szpitala Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który powstaje od 1907 roku.

Architekci z pracowni Arch-Deco z uwagą podeszli do projektu wnętrz. Wykorzystując naturalne materiały i duże przeszklenia starali się przełamać stereotyp szpitala, w którym pacjent jest odcięty od świata.

Budowa Centrum Medycyny Inwazyjnej trwała trzy lata. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Erbud.

Prezentacja Centrum Klinicznego w Gdańsku: "Architektura-murator" 7/2012 

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej