Centrum Medycyny Inwazyjnej. Nowoczesne centrum medyczne w Gdańsku

2013-03-29 16:23
Centrum Medycyny Inwazyjnej. Centrum kliniczne w Gdańsku
Autor: Yawal Centrum Medycyny Inwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego to jeden z najnowocześniejszych szpitali w Europie

Centrum Medycyny Inwazyjnej jest jednym z najbardziej nowoczesnych szpitali w Polsce. Budowa obiektu trwała trzy lata i pochłonęła ponad 450 mln zł. Centrum Kliniczne w Gdańsku zdecydowanie nie przypomina typowych placówek służby zdrowa w naszym kraju. Architektom z pracowni Arch-Deco i Kuryłowicz & Associates udało się przełamać stereotyp szpitala, w którym pacjent jest odcięty od świata.

Centrum Medycyny Inwazyjnej. Nowoczesne Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Centrum Medycyny Inwazyjnej mieści się w sześciokondygnacyjnym budynku. Nie jest to typowa klinika, lecz jednostka łącząca funkcje szpitalne z oświatowymi. Kompleks składa się z czterech bloków: przychodni, sal operacyjnych z lądowiskiem i oddziałem ratunkowym, sal dla pacjentów i części dydaktycznej z audytorium na ok. 300 osób oraz salami wykładowymi. Zależnie od funkcji każda z czterech części centrum klinicznego w Gdańsku ma inaczej kształtowaną bryłę i elewację. Część z holem wejściowym i dydaktyczna mają charakter reprezentacyjny, blok operacyjny - przemysłowy.

Cztery bloki obiektu scala szklany pasaż biegnący przez cały obiekt. Pasa spina dwa wejścia do budynku i stanowi centrum obiektu. Oprócz funkcji komunikacyjnych, pełni funkcje rekreacyjne, wypoczynkowe i usługowe.

Centrum Kliniczne w Gdańsku powstało w wyjątkowej lokalizacji - w jednej z dolin, otoczonej zalesionymi wzgórzami morenowymi, na terenie zachowanym jako rezerwa pod dalszy rozwój szpitala Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który powstaje od 1907 roku.

Architekci z pracowni Arch-Deco z uwagą podeszli do projektu wnętrz. Wykorzystując naturalne materiały i duże przeszklenia starali się przełamać stereotyp szpitala, w którym pacjent jest odcięty od świata.

Budowa Centrum Medycyny Inwazyjnej trwała trzy lata. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Erbud.

Prezentacja Centrum Klinicznego w Gdańsku: "Architektura-murator" 7/2012 

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej