Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordankach

2015-07-27 17:24
Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordankach w Toruniu_4
Autor: Mostostal Warszawa SA Budowa Centrum Kulturalno-Kongresowego na Jordankach w Toruniu

Już niedługo również Toruń – po Katowicach, Wrocławiu i Szczecinie – wzbogaci się o nowoczesną salę koncertową, która znajdzie się w siedzibie budowanego właśnie Centrum Kulturalno-Kongresowego na toruńskich Jordankach.

Zakończenie budowy i wyposażanie obiektu planowane jest na jesień, natomiast otwarcie ma nastąpić pod koniec roku 2015. Na pewno nowe Centrum Kulturalno-Kongresowe będzie chlubą miasta. To projekt hiszpańskiego architekta Fernando Menisa , za który otrzymał nagrodę na Festiwalu Architektury Światowej (WAF) w Barcelonie w roku 2010 za najlepszy kulturalny projekt przyszłości. Inwestycje realizuje Mostostal Warszawa.
Jest to rzeczywiście projekt, który będzie się wyróżniał w Toruniu nowoczesną bryłą, chociaż architekt twierdzi, że inspirował się właśnie architekturą miasta wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego Unesco, dlatego w wiekową zabudowę wkomponował nowoczesny obiekt z betonu i cegły. Ma on  22 000 m2 powierzchni użytkowej, 6 kondygnacji, salę koncertową ze sceną i kanałem oraz widownią na 880 miejsc, scenę plenerową na 300 miejsc, a także pomieszczenia techniczne, administracyjne oraz socjalne i obok parking na 185 stanowisk.
Powróćmy jeszcze do samego projektu. Centrum koncertowe to betonowo-ceglana konstrukcja, częściowo zanurzona jest pod ziemią. W takich przedsięwzięciach najbardziej liczy się wielofunkcyjność. Dlatego w obiekcie będą odbywały  się nie tylko koncertów muzyczne czy symfonicznych, ale również widowiska teatralne, musicale, projekcje kinowe, targi oraz pokazy mody.

Oryginalna bryła obiektu jest kolejnym przykładem, że w budownictwie nie ma dzisiaj prawie żadnych ograniczeń. Tu również trzeba było zastosować niespotykane dotąd w Polsce rozwiązania. Jednym z nich jest technologia wyłożenia fasady obiektu tzw. PIKADO – to przyklejanie połamanej i chaotycznie ułożonej cegły po jednej stronie szalunku, między drugą stroną, a cegłą wlewany jest beton, który wypełnia wszystkie szczeliny. Po utwardzeniu materiału betonowa powierzchnia jest skuwana w taki sposób, aby jak najmocniej ją odsłonić. Te zabiegi mają na celu uzyskanie zarówno efektu wizualnego zawiązującego do stylu gotyckiego, jak i odpowiednich parametrów akustycznych.
Obiekt Centrum to kilka modułów, które od góry połączone są szklanymi taflami, które wpuszczą do środka dużo światła i dodadzą przestrzeni. System podwójnych ścian ma zapewnić obiektowi oszczędność ciepła i dobrą izolację od hałasu z zewnątrz. Salę koncertową od sali kameralnej dzieli mobilna ściana, która będzie najwyższą ruchomą przegrodą w Polsce.
Budowa Centrum Kulturalno-Kongresowego na toruńskich Jordankach rozpoczęła się w kwietniu 2013 i jak dotąd przebiega zgodnie z planem. Na jesieni startują place wykończeniowe, pierwsi goście mają pojawić się jeszcze przed końcem roku.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej