Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu otwiera swoje podwoje

2015-12-07 12:45
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki
Autor: Archiwum Mostostal Warszawa Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu

Od 29 do 30 listopada mieszkańcy Torunia mogli zwiedzić Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordankach. Udostępniono miejsca, które na co dzień pozostaną zamknięte. Już 12 grudnia odbędzie się uroczyste otwarcie tego nowoczesnego obiektu kulturalnego.

Centrum Jordanki ma 22 000 m² powierzchni, wyróżnia się na tle architektury miasta odważną i nowoczesną bryłą. Budynek zaprojektował hiszpański projektant Fernando Menis. Budową zajęły się firmy Mostostal Warszawa oraz Acciony Infrastruktura. Obiekt położony jest w centrum Torunia, w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta. W tym wielofunkcyjnym i modularnym budynku organizowanie będą różnorodne wydarzenia kulturalne oraz duże konferencje, kongresy i targi.

Więcej szczegółów na temat inwestycji >>

W budynku zastosowano innowacyjne zabezpieczenie przeciwpożarowe. Jest to tzw. system wysokociśnieniowej mgły wodnej. Czynnikiem gaśniczym jest woda, która pod wysokim ciśnieniem, w specjalnie skonstruowanych dyszach, przetwarzana jest w mgłę wodną. Bardzo duża intensywność parowania umożliwia odbiór ogromnej ilości ciepła ze źródła pożaru. Mgła absorbuje cząsteczki dymu i agresywne gazy, zmniejsza skażenie powietrza i zwiększa widoczność, co zdecydowanie poprawia warunki ewakuacji i prowadzenie akcji gaśniczej. System jest bezpieczny i ekologiczny.

Za realizację i finansowanie inwestycji odpowiedzialna była miejska spółka celowa Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki Sp. z o.o., której całkowitym udziałowcem jest Gmina Miasta Toruń. Prezesem Zarządu spółki jest Grzegorz Grabowski. Skład Rady Nadzorczej tworzą: Waldemar Modrzyński, Tomasz Cilak oraz Jan Hinz. Całkowita wartość projektu to 224 769 739 zł.

Nazwa inwestycji: Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki
Lokalizacja: Toruń
Funkcja: publiczna
Inwestor: Gmina Miasta Toruń – Urząd Miasta Toruń
Generalny wykonawca: Mostostal Warszawa S.A. oraz Acciony Infrastruktura S.A.
Projektant: Fernando Menis
Powierzchnia całkowita: 22 000 m²
Liczba miejsc parkingowych: 185
Rozpoczęcie budowy: kwiecień 2013
Zakończenie budowy: listopad 2015

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej