Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu otwiera swoje podwoje

2015-12-07 12:45
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki
Autor: Archiwum Mostostal Warszawa Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu

Od 29 do 30 listopada mieszkańcy Torunia mogli zwiedzić Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordankach. Udostępniono miejsca, które na co dzień pozostaną zamknięte. Już 12 grudnia odbędzie się uroczyste otwarcie tego nowoczesnego obiektu kulturalnego.

Centrum Jordanki ma 22 000 m² powierzchni, wyróżnia się na tle architektury miasta odważną i nowoczesną bryłą. Budynek zaprojektował hiszpański projektant Fernando Menis. Budową zajęły się firmy Mostostal Warszawa oraz Acciony Infrastruktura. Obiekt położony jest w centrum Torunia, w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta. W tym wielofunkcyjnym i modularnym budynku organizowanie będą różnorodne wydarzenia kulturalne oraz duże konferencje, kongresy i targi.

Więcej szczegółów na temat inwestycji >>

W budynku zastosowano innowacyjne zabezpieczenie przeciwpożarowe. Jest to tzw. system wysokociśnieniowej mgły wodnej. Czynnikiem gaśniczym jest woda, która pod wysokim ciśnieniem, w specjalnie skonstruowanych dyszach, przetwarzana jest w mgłę wodną. Bardzo duża intensywność parowania umożliwia odbiór ogromnej ilości ciepła ze źródła pożaru. Mgła absorbuje cząsteczki dymu i agresywne gazy, zmniejsza skażenie powietrza i zwiększa widoczność, co zdecydowanie poprawia warunki ewakuacji i prowadzenie akcji gaśniczej. System jest bezpieczny i ekologiczny.

Za realizację i finansowanie inwestycji odpowiedzialna była miejska spółka celowa Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki Sp. z o.o., której całkowitym udziałowcem jest Gmina Miasta Toruń. Prezesem Zarządu spółki jest Grzegorz Grabowski. Skład Rady Nadzorczej tworzą: Waldemar Modrzyński, Tomasz Cilak oraz Jan Hinz. Całkowita wartość projektu to 224 769 739 zł.

Nazwa inwestycji: Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki
Lokalizacja: Toruń
Funkcja: publiczna
Inwestor: Gmina Miasta Toruń – Urząd Miasta Toruń
Generalny wykonawca: Mostostal Warszawa S.A. oraz Acciony Infrastruktura S.A.
Projektant: Fernando Menis
Powierzchnia całkowita: 22 000 m²
Liczba miejsc parkingowych: 185
Rozpoczęcie budowy: kwiecień 2013
Zakończenie budowy: listopad 2015

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej