Centrum Kształcenia Praktycznego. W Kielcach powstanie nowa szkoła zawodowa

2018-02-12 12:44
Centrum Kształcenia Praktycznego. Nowa szkoła zawodowa w Kielcach
Autor: Józef Śliwiński/Neoinvest Nowa szkoła zawodowa w Kielcach - Centrum Kształcenia Praktycznego - powstanie pod koniec 2018 roku

Centrum Kształcenia Praktycznego ma powstać do końca 2018 roku. Nowa szkoła zawodowa w Kielcach umożliwi przyszłym fachowcom odbywanie zajęć praktycznych w nowoczesnych pracowniach, pod okiem wysoko wykwalifikowanej kadry. Kiedy centrum przyjmie pierwszych uczniów?

Nie od dziś wiadomo, że brak wykwalifikowanej kadry to aktualnie duży problem pracodawców i inwestorów. Również w Kielcach brakuje szkoły zawodowej, która ma zaplecze do szkoleń praktycznych. Nowa inwestycja CK Technik - Centrum Kształcenia Praktycznego - ma to zmienić.

Miasto ma nadzieję, że nowoczesna placówka zachęci młodych ludzi do wybierania szkół zawodowych, a porządne szkolenia praktyczne pomogą im w szybkim usamodzielnieniu lub podjęciu dalszej nauki w technikum czy na studiach. Miasto zainwestuje w nową szkołę prawie 44 mln złotych, z czego 85% to dofinansowanie unijne.

Centrum Kształcenia Praktycznego. Nowa szkoła zawodowa w Kielcach
Autor: Józef Śliwiński/Neoinvest W nowej szkole zawodowej w Kielcach powstaną m.in. pracownie informatyczne, elektryczne, elektroniczne, obsługi maszyn i urządzeń w tym samochodów, mechatroniczne , obrabiarek CNC, spawania i łączenia metali.

Centrum Kształcenia Praktycznego to największa oświatowa inwestycja w Kielcach

Budynki Centrum Kształcenia Praktycznego powstaną u zbiegu ulic Olszewskiego i Łódzkiej. Autorem projektu nowej szkoły zawodowej jest Józef Śliwiński z kieleckiej firmy Neoinvest. Architekt postanowił zaprojektować obiekt, który zerwie ze stereotypem szkoły „zawodowej z warsztatami” jako miejsca nieprzyjaznego, odpychającego, o bardzo niskim standardzie. Dlatego też stworzył projekt bardzo nowoczesnego budynku o powierzchni 8000 m².

W nowej inwestycji powstaną trzy połączone ze sobą obiekty: 3-kondygnacyjna część dydaktyczna, dwukondygnacyjna administracyjna oraz jednokondygnacyjna mieszcząca pracownie do nauki zawodu. W sumie powstanie 12 sal wykładowych i 27 pracowni, które pomieszczą około 600 uczniów. Znajdą się w niech maszyny i urządzenia, na jakich prowadzona jest działalność produkcyjna w przedsiębiorstwach. Szkoła ma ambiche stworzyć rzeczywiste warunki miejsca pracy. Ponadto, w skład kompleksu wejdą: sala konferencyjna na ponad 200 osób, zaplecze administracyjne (15 pokoi biurowych z salą konferencyjną na około 40-50 osób), szatnie, bar, aneksy socjalne, biblioteka. Główną strefą integracyjną w obiekcie będzie 3-kondygnacyjny hol przekryty szklanym dachem.

Centrum Kształcenia Praktycznego. Nowa szkoła zawodowa w Kielcach
Autor: Józef Śliwiński/Neoinvest Tak będzie wygladał 3-kondygnacyjny hol przekryty szklanym dachem w nowym Centrum Kształcenia Praktycznego

Jakie praktyki będzie można odobyć w Centrum Kształcenia Praktycznego?

W centrum będą się odbywały wyłącznie zajęcia praktyczne, dla absolwentów różnych szkół zawodowych, w tym również dla dorosłych. Szkoła liczy na współpracę z przedsiębiorcami w tworzeniu procesu kształcenia. Chce, aby uczniowie i słuchacze zdobywali wiedzę od przyszłych pracodawców. Przedsiębiorcy będą mogli się zaangażować w proces edukacji jako mistrzowie i instruktorzy nauki zawodu. Praktyki mają się odbywać również bezpośrednio na stanowisku pracy w przedsiębiorstwie. Nauka w szkole ma polegać na rozwiązywaniu konkretnych problemów jakie zgłaszają przedsiębiorcy oraz innych zagadnień występujących na rynku.

Zawody w jakich będzie kształcić Centrum Kształcenia Praktycznego:

 • mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych
 • mechanik precyzyjny
 • mechanik-monter maszyn i urządzeń
 • technik mechanik (monter maszyn i urządzeń)
 • operator obrabiarek skrawających, w tym CNC
 • technik mechanik (operator obrabiarek skrawających)
 • mechatronik
 • technik mechatronik
 • ślusarz
 • technik mechanik (ślusarz)
 • blacharz
 • spawacz
 • tokarz
 • frezer
 • szlifierz
 • technik informatyk

Rozpoczęcie inwestycji zaplanowano na jesień 2017, a zakończenie budowy planowane jest pod koniec 2018 roku. Pierwsi uczniowie pojawią się w Centrum pod koniec 2019 roku.

Centrum Kształcenia Praktycznego. Nowa szkoła zawodowa w Kielcach
Autor: Józef Śliwiński/Neoinvest Budowa nowej szkoły zawodowej w Kielcach rozpocznie się jesienią 2017

Nazwa inwestycji: Centrum Kształcenia Praktycznego
Lokalizacja: Kielce, zbieg ulic Olszewskiego i Łódzkiej
Funkcja: szkoła zawodowa do odbywania zajęć technicznych
Inwestor: Miasto Kielce
Projektant: Józef Śliwiński, Neoinvest
Całkowita powierzchnia: 8000 m²
Liczba kondygnacji: 3
Rozpoczęcie budowy: jesień 2017
Zakończenie budowy: koniec 2018

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej