Centrum Hejdara Alijewa w Baku

2016-02-08 12:57
Muszla - budynek Centrum Kultury im. Hajdara Alijewa/ Heydar Aliyev Center w Baku
Autor: Hufton & Crow, materiały prasowe AHEC Centrum Kultury im. Hajdara Alijewa. Szklene moduły dachu szklane są złożone z dwóch szyb połączonych folią PVB. Szyby osadzone zostały na aluminiowej konstrukcji

Nowa inwestycja w Azerbejżdżanie, Centrum Hejdara Alijewa w Baku projektu Zaha Hadid Architects kontrastuje z sowieckimi blokami

W centrum Baku, stolicy Azerbejdżanu, wybudowane zostało wielofunkcyjne centrum kultury zaprojektowane według projektu biura Zaha Hadid Architects. Prestiżowa inwestycja jest traktowana jako wizytówka rozwijającego się kraju, w centrum organizowane są najważniejsze wydarzenia kulturalne. Lekka bryła budynku umieszczona została w sąsiedztwie posowieckich blokowisk i terenu przeznaczonego do rewitalizacji.  Projekt wyróżniony został nagrodą Design Museum’s Design of the Year Award 2014.

Nowa ekscentryczna inwestycja

Budynek kojarzy się nieco z namiotem, rozczłonkowana bryła ma miękkie, obłe kształty. Dach płynnie przechodzi w ściany, a te łączą się z nawierzchnią placu.
Konstrukcja budynku składa się z dwóch głównych części, żelbetowego trzonu mieszczącego pomieszczenia centrum oraz niezależnej, samonośnej elewacji. Zakrzywione powierzchnie dachu pokryte zostały betonowymi panelami zbrojonymi włóknem szklanym, a także modułów ze wzmacnianego kompozytu. Elementy te zostały osadzone na konstrukcji z elementów systemowych MERO KK. Takie same betonowe panele wykorzystano na posadzce, cały budynek jest dzięki temu jednolity, zacierają się podziały między dachem a ścianami.
Wnętrze jest dobrze doświetlone dzięki przeszklonej elewacji. Ściany kurtynowe zaprojektowano w systemie płóstrukturalnym, szklane moduły zostały osadzone na standardowej konstrukcji słupowo-ryglowej z aluminium.

 

Wnętrze nowego centrum

Budynek jest wielofunkcyjnym obiektem, zaprojektowanym jako uniwersalna przestrzeń służąca wydarzeniom kulturalnym. W gmachu mieszczą się sale ekspozycyjne, bibliotka, muzeum, a także duża sala koncertowa. Plac przy centrum ma być wykorzystywany podczas imprez plenerowych.

Drewno we wnętrzu

Linie proste w salach koncertowych traktowane są przez projektantów sal koncertowych jak wróg, zaburzają rozchodzenie się dźwięku. W sali koncertowej zaprojektowanej przez Zaha Hadid Architcts takich prostych linii niemal nie ma. Całe wnętrze zostało ukształtowane jak jedna, płynna forma. Sala niemal w całości wyłożona została drewnem. Ze względu na wielostronnie zakrzywiające się powierzchnie, konieczny był duży wkład ręcznej pracy. Konstrukcja w sali wykonana została z poziomych i pionowych elementów z płyty MDF. Poszczególne części precyzyjnie dopasowano, a następnie pokryto czterema warstwami listew z białego dębu amerykańskiego. Kolejne warstwy klejono, zbijano i poddawano wykończeniowej obróbce, aż powstały gładkie powierzchnie, jak wyrzeźbione z jednej bryły. W budowie wykorzystano techniki stosowane najczęściej w szkutnictwie przy konstruowaniu drewnianych kadłubów.


Centrum Kultury im. Hajdara Alijewa/ Heydar Aliyev Center
Lokalizacja: Baku, Azerbejdzan
Projekt: Zaha Hadid Architects
Konstrukcja: Tuncel Engineering, AKT
Fasada: Werner Sobek
Akustyka: Mezzo Stüdyo
Główny wykonawca: DiA Holding
Inwestor: Republika Azerbejdzanu
Powierzchnia terenu: 111 292 m2
Powierzchnia całkowita: 101 801 m2
Projekt: 2007
Realizacja: 2012
Wysokość: 74 m
Nie podano kosztów inwestycji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej