Centrum Hejdara Alijewa w Baku

2016-02-08 12:57
Muszla - budynek Centrum Kultury im. Hajdara Alijewa/ Heydar Aliyev Center w Baku
Autor: Hufton & Crow, materiały prasowe AHEC Centrum Kultury im. Hajdara Alijewa. Szklene moduły dachu szklane są złożone z dwóch szyb połączonych folią PVB. Szyby osadzone zostały na aluminiowej konstrukcji

Nowa inwestycja w Azerbejżdżanie, Centrum Hejdara Alijewa w Baku projektu Zaha Hadid Architects kontrastuje z sowieckimi blokami

W centrum Baku, stolicy Azerbejdżanu, wybudowane zostało wielofunkcyjne centrum kultury zaprojektowane według projektu biura Zaha Hadid Architects. Prestiżowa inwestycja jest traktowana jako wizytówka rozwijającego się kraju, w centrum organizowane są najważniejsze wydarzenia kulturalne. Lekka bryła budynku umieszczona została w sąsiedztwie posowieckich blokowisk i terenu przeznaczonego do rewitalizacji.  Projekt wyróżniony został nagrodą Design Museum’s Design of the Year Award 2014.

Nowa ekscentryczna inwestycja

Budynek kojarzy się nieco z namiotem, rozczłonkowana bryła ma miękkie, obłe kształty. Dach płynnie przechodzi w ściany, a te łączą się z nawierzchnią placu.
Konstrukcja budynku składa się z dwóch głównych części, żelbetowego trzonu mieszczącego pomieszczenia centrum oraz niezależnej, samonośnej elewacji. Zakrzywione powierzchnie dachu pokryte zostały betonowymi panelami zbrojonymi włóknem szklanym, a także modułów ze wzmacnianego kompozytu. Elementy te zostały osadzone na konstrukcji z elementów systemowych MERO KK. Takie same betonowe panele wykorzystano na posadzce, cały budynek jest dzięki temu jednolity, zacierają się podziały między dachem a ścianami.
Wnętrze jest dobrze doświetlone dzięki przeszklonej elewacji. Ściany kurtynowe zaprojektowano w systemie płóstrukturalnym, szklane moduły zostały osadzone na standardowej konstrukcji słupowo-ryglowej z aluminium.

 

Wnętrze nowego centrum

Budynek jest wielofunkcyjnym obiektem, zaprojektowanym jako uniwersalna przestrzeń służąca wydarzeniom kulturalnym. W gmachu mieszczą się sale ekspozycyjne, bibliotka, muzeum, a także duża sala koncertowa. Plac przy centrum ma być wykorzystywany podczas imprez plenerowych.

Drewno we wnętrzu

Linie proste w salach koncertowych traktowane są przez projektantów sal koncertowych jak wróg, zaburzają rozchodzenie się dźwięku. W sali koncertowej zaprojektowanej przez Zaha Hadid Architcts takich prostych linii niemal nie ma. Całe wnętrze zostało ukształtowane jak jedna, płynna forma. Sala niemal w całości wyłożona została drewnem. Ze względu na wielostronnie zakrzywiające się powierzchnie, konieczny był duży wkład ręcznej pracy. Konstrukcja w sali wykonana została z poziomych i pionowych elementów z płyty MDF. Poszczególne części precyzyjnie dopasowano, a następnie pokryto czterema warstwami listew z białego dębu amerykańskiego. Kolejne warstwy klejono, zbijano i poddawano wykończeniowej obróbce, aż powstały gładkie powierzchnie, jak wyrzeźbione z jednej bryły. W budowie wykorzystano techniki stosowane najczęściej w szkutnictwie przy konstruowaniu drewnianych kadłubów.


Centrum Kultury im. Hajdara Alijewa/ Heydar Aliyev Center
Lokalizacja: Baku, Azerbejdzan
Projekt: Zaha Hadid Architects
Konstrukcja: Tuncel Engineering, AKT
Fasada: Werner Sobek
Akustyka: Mezzo Stüdyo
Główny wykonawca: DiA Holding
Inwestor: Republika Azerbejdzanu
Powierzchnia terenu: 111 292 m2
Powierzchnia całkowita: 101 801 m2
Projekt: 2007
Realizacja: 2012
Wysokość: 74 m
Nie podano kosztów inwestycji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej