Centrum Edukacji Ekologicznej Gliwice powstanie tuż obok dawnego wysypiska śmieci

2021-06-16 14:21
Centrum Edukacji Ekologicznej Gliwice
Autor: Studio BB Architekci Ścieżka edukacyjna w Centrum Edukacji Ekologicznej prowadzić będzie w rejon Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych oraz Drugiego Życia Rzeczy

Centrum Edukacji Ekologicznej na terenie składowiska odpadów w Gliwicach powstaje według projektu Studia BB Architekci. W czerwcu 2021 ruszyła budowa obiektu. W ramach inwestycji powstanie samowystarczalny energetycznie pawilon i ścieżka edukacyjna prowadząca na zrekultywowaną hałdę śmieci.

Spis treści

  1. O inwestycji Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach
  2. Film z rozpoczęcia budowy CEE w Gliwicach
  3. Co powstanie w Centrum Edukacji Ekologicznej?
  4. Kiedy koniec budowy CEE?
Centrum Edukacji Ekologicznej Gliwice
Autor: Studio BB Architekci Centrum Edukacji Ekologicznej na terenie składowiska odpadów w Gliwicach powstaje według projektu Studia BB Architekci

O inwestycji Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach

Centrum Edukacji Ekologicznej wraz z budynkiem usługowo-biurowym powstanie przy ul. Rybnickiej 199 B na terenie Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach. Będzie spełniać dwie funkcje: bieżącego nadzoru nad składowaniem i gospodarowaniem śmieci oraz edukacyjne w zakresie świadomości ekologicznej. Architekci zaprojektowali parterowe budynki z zielonym dachem, po którym będą mogli spacerować piesi. Cały obiekt zostanie wkomponowany w zrekultywowaną hałdę odpadów.

Do budowy Centrum Edukacji Ekologicznej mają być wykorzystane elementy prefabrykowane i ekologiczne m.in. blacha fałdowa i belki konstrukcyjne z drewna klejonego. Na dachu zainstalowana zostanie instalacja fotowoltaiczna oraz pojawia się ule dla pszczół.

Film z rozpoczęcia budowy CEE w Gliwicach

Co powstanie w Centrum Edukacji Ekologicznej?

W Centrum Edukacji Ekologicznej znajdą się biura, pomieszczenia socjalne, sala konferencyjna oraz przestrzeń wystawienniczo-edukacyjna. Będą tu prezentowane prace uczniów m.in. studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Jak zapowiada inwestor, w projektach tych ukazane zostaną współczesne problemy związane z ochroną środowiska, ekologii i instalacji przetwarzania odpadów oraz wiedza o ich segregacji i recyklingu.

Wnętrza CEE wykończone zostaną prostymi materiałami, głównie z betonu i drewna. Wyeksponowane zostaną też przewody instalacyjne. Przy sali konferencyjnej znajdzie się przeszklone pomieszczenie (wymiennikownia), gdzie zwiedzający będą mogli zapoznać się z działaniem nowoczesnych technologii odzysku energii i ogrzewania budynku.

Na placu przed budynkiem pojawią się dysze wodne wraz z nietypowymi meblami miejskimi, które stworzą znak graficzny symbolizujący recykling. W miejscu, gdzie zaczyna się jedna ze ścieżek prowadząca na dach wkomponowano w teren stopnie do siedzenia. Powstanie tam przestrzeń do wypoczynku i prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu. Ścieżka edukacyjna prowadzić będzie w rejon Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych oraz Drugiego Życia Rzeczy, aby przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa, odwiedzający mogli zobaczyć cały teren instalacji przetwarzania odpadów.

Centrum Edukacji Ekologicznej Gliwice
Autor: Centrum Edukacji Ekologicznej Gliwice W ramach inwestycji CEE powstanie samowystarczalny energetycznie pawilon i ścieżka edukacyjna prowadząca na zrekultywowaną hałdę śmieci.

Kiedy koniec budowy CEE?

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach ma się zakończyć jeszcze w 2021 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej