Centrum Edukacji Ekologicznej Gliwice powstanie tuż obok dawnego wysypiska śmieci

Centrum Edukacji Ekologicznej Gliwice
Autor: Studio BB Architekci Ścieżka edukacyjna w Centrum Edukacji Ekologicznej prowadzić będzie w rejon Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych oraz Drugiego Życia Rzeczy

Centrum Edukacji Ekologicznej na terenie składowiska odpadów w Gliwicach powstaje według projektu Studia BB Architekci. W czerwcu 2021 ruszyła budowa obiektu. W ramach inwestycji powstanie samowystarczalny energetycznie pawilon i ścieżka edukacyjna prowadząca na zrekultywowaną hałdę śmieci.

Spis treści

  1. O inwestycji Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach
  2. Film z rozpoczęcia budowy CEE w Gliwicach
  3. Co powstanie w Centrum Edukacji Ekologicznej?
  4. Kiedy koniec budowy CEE?
Centrum Edukacji Ekologicznej Gliwice
Autor: Studio BB Architekci Centrum Edukacji Ekologicznej na terenie składowiska odpadów w Gliwicach powstaje według projektu Studia BB Architekci

O inwestycji Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach

Centrum Edukacji Ekologicznej wraz z budynkiem usługowo-biurowym powstanie przy ul. Rybnickiej 199 B na terenie Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach. Będzie spełniać dwie funkcje: bieżącego nadzoru nad składowaniem i gospodarowaniem śmieci oraz edukacyjne w zakresie świadomości ekologicznej. Architekci zaprojektowali parterowe budynki z zielonym dachem, po którym będą mogli spacerować piesi. Cały obiekt zostanie wkomponowany w zrekultywowaną hałdę odpadów.

Do budowy Centrum Edukacji Ekologicznej mają być wykorzystane elementy prefabrykowane i ekologiczne m.in. blacha fałdowa i belki konstrukcyjne z drewna klejonego. Na dachu zainstalowana zostanie instalacja fotowoltaiczna oraz pojawia się ule dla pszczół.

Film z rozpoczęcia budowy CEE w Gliwicach

Co powstanie w Centrum Edukacji Ekologicznej?

W Centrum Edukacji Ekologicznej znajdą się biura, pomieszczenia socjalne, sala konferencyjna oraz przestrzeń wystawienniczo-edukacyjna. Będą tu prezentowane prace uczniów m.in. studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Jak zapowiada inwestor, w projektach tych ukazane zostaną współczesne problemy związane z ochroną środowiska, ekologii i instalacji przetwarzania odpadów oraz wiedza o ich segregacji i recyklingu.

Wnętrza CEE wykończone zostaną prostymi materiałami, głównie z betonu i drewna. Wyeksponowane zostaną też przewody instalacyjne. Przy sali konferencyjnej znajdzie się przeszklone pomieszczenie (wymiennikownia), gdzie zwiedzający będą mogli zapoznać się z działaniem nowoczesnych technologii odzysku energii i ogrzewania budynku.

Na placu przed budynkiem pojawią się dysze wodne wraz z nietypowymi meblami miejskimi, które stworzą znak graficzny symbolizujący recykling. W miejscu, gdzie zaczyna się jedna ze ścieżek prowadząca na dach wkomponowano w teren stopnie do siedzenia. Powstanie tam przestrzeń do wypoczynku i prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu. Ścieżka edukacyjna prowadzić będzie w rejon Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych oraz Drugiego Życia Rzeczy, aby przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa, odwiedzający mogli zobaczyć cały teren instalacji przetwarzania odpadów.

Centrum Edukacji Ekologicznej Gliwice
Autor: Centrum Edukacji Ekologicznej Gliwice W ramach inwestycji CEE powstanie samowystarczalny energetycznie pawilon i ścieżka edukacyjna prowadząca na zrekultywowaną hałdę śmieci.

Kiedy koniec budowy CEE?

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach ma się zakończyć jeszcze w 2021 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej