Centrum Biblioteczno-Informacyjne WUM

2008-10-02 17:28
biblioteka_warszawa
Autor: brak danych

Przy ulicy Żwirki i Wigury w Warszawie ruszyła budowa nowej biblioteki. Będzie to czteropiętrowy budynek z ponad 170 pomieszczeniami i innymi powierzchniami użytkowymi o różnym przeznaczeniu.

Na parterze budynku znajdą się dwie wypożyczalnie studenckie (bezobsługowa i z obsługą) oraz punkt informacji bibliotecznej. Tutaj będzie się także mieściło muzeum uczelni i pomieszczenia dla oficyny wydawniczej WUM, sale seminaryjne, hall, szatnie oraz kiosk.
Na pierwszym i drugim piętrze biblioteki znajdzie się przestrzeń udostępniania materiałów i powierzchnia zajmowana przez księgozbiór podręczny. Umieszczonych będzie także ok. 400 stanowisk komputerowych do korzystania z zasobów biblioteki WUM oraz bibliotek online z całego świata. Na tych piętrach zaprojektowano także boksy pracy indywidualnej, dwie ponad 50-metrowe sale seminaryjne oraz centra pracy biurowej.
Na ostatnim, trzecim piętrze znajdą się pracownie biblioteczne, pracownie digitalizacji zbiorów oraz sale narad. Planowany jest taras z pergolą i zielenią, gdzie osoby korzystające z biblioteki będą mogły odpocząć. W podziemiach znajdzie się magazyn i cafe bar.
"W centrum bryły budynku zaprojektowano wielopoziomowe wnętrze przykryte szklaną piramidą. Dzięki temu "świetlikowi" zapewniony będzie dodatkowy dopływ światła dziennego do Centrum" - mówi Marta Wojtach, rzecznik prasowy WUM.

Nowa biblioteka przystosowana będzie dla osób niepełnosprawnych. Znajdą się w niej windy, pochylnie oraz specjalne toalety.
Miejsca parkingowe dla użytkowników biblioteki zaplanowano na terenie kampusu Banacha.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Polimex Mostostal SA Zakład Budownictwa Lublin.
Koszty przedsięwzięcia wynoszą ponad 60 mln zł. 54 mln kosztowała będzie budowa gmachu wraz z infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu oraz kosztami stałego wyposażenia, pozostałe 6 mln zł to wyposażenie ruchome. Inwestycja jest finansowana z dotacji budżetu państwa w wysokości 25 mln zł przekazanej uczelni poprzez Ministerstwo Zdrowia. Pozostała kwota to środki własne WUM oraz środki pozyskane z innych źródeł.
Pierwsi użytkownicy będą mogli skorzystać z Centrum Biblioteczno-Informacyjnego jesienią 2011 r.

 

październik 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej