Bulwary nad Czarną Hańczą

2016-10-19 14:08
Bulwary nad Czarną Hańczą
Autor: Urząd Miasta Suwałki

Na początku 2015 roku władze Suwałk ogłosiły konkurs na koncepcję architektoniczną budowy bulwarów nad rzeką Czarna Hańcza. Konkurs został rozstrzygnięty w czerwcu 2015. Zwyciężyła firma MD Polska ze Szczecina. Prace nad rewitalizacją terenów nadrzecznych już ruszyły.

W sierpniu 2016 rozpoczął się pierwszy etap rewitalizacji bulwarów polegający na budowie nowej drogi, która połączy ulice Kościuszki i Mickiewicza. Będzie ona przebiegała „na tyłach” siedziby Stacji Pogotowia Ratunkowego, Liceum Ogólnokształcącego i Muzeum Marii Konopnickiej. Wzdłuż drogi, która zostanie wykonana z kostki kamiennej i polbruku, powstaną parkingi wraz oświetleniem. Ta faza inwestycji pochłonie z budżetu miasta 1,7 mln zł, a jej realizacją zajmuje się firma Pribex z Warszawy.

Dalsze etapy inwestycji uzależnione są od pozyskania środków unijnych. Miasto ubiega się o pozyskanie dopłat z programów współpracy transgranicznej Polska Litwa 2014-2020 oraz Polska, Białoruś, Ukraina 2014- 2020. Optymistyczna wersja realizacji projektu zakłada, że budowa kolejnych etapów ruszy już w przyszłym roku.

Kolejne fazy inwestycji, zgodnie z projektem firmy MD Polska, przewidują budowę ogrodzonego wielofunkcyjnego boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę i tenis, całorocznego boiska do gry w piłkę nożną o nawierzchni z trawy syntetycznej. Powstanie tu również budynek zaplecza socjalno-gospodarczego o powierzchni około 100 m² z szaletem publicznym oraz z wiatą rekreacyjną (szatnie, pomieszczenia gospodarcze na sprzęt sportowy i ogrodniczy). Dookoła powstanie kameralny park rekreacyjny. Ingerencja w istniejącą zieleń ma być minimalna. Usunięte zostaną jedynie te drzewa, które kolidują z realizacją. Na rewitalizowanym terenie znajduje się zabytkowy budynek Starej Łaźni, który zostanie zmodernizowany. Docelowo ma w nim powstać galeria i kameralna kawiarnia.

Dzięki rewitalizacji terenów nad rzeką Czarna Hańcza mieszkańcy Suwałk i okolic będą mogli aktywnie korzystać z niezagospodarowanego dotychczas terenu. Bulwary zostały zaprojektowane tak, aby były bezpieczne i dostępne dla dzieci, osób niepełnosprawnych oraz w podeszłym wieku.

Bulwary nad Czarną Hańczą
Autor: Urząd Miasta Suwałki Pierwszy etap inwestycji – budowa nowej drogi, która połączy ulice Kościuszki i Mickiewicza

Nazwa inwestycji: Bulwary nad Czarną Hańczą
Lokalizacja: Suwałki
Funkcja: rekreacyjna
Inwestor: Miasto Suwałki
Generalny wykonawca: Pribex (I etap)
Rozpoczęcie budowy: sierpień 2016

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej