Bulwary nad Czarną Hańczą

2016-10-19 14:08
Bulwary nad Czarną Hańczą
Autor: Urząd Miasta Suwałki

Na początku 2015 roku władze Suwałk ogłosiły konkurs na koncepcję architektoniczną budowy bulwarów nad rzeką Czarna Hańcza. Konkurs został rozstrzygnięty w czerwcu 2015. Zwyciężyła firma MD Polska ze Szczecina. Prace nad rewitalizacją terenów nadrzecznych już ruszyły.

W sierpniu 2016 rozpoczął się pierwszy etap rewitalizacji bulwarów polegający na budowie nowej drogi, która połączy ulice Kościuszki i Mickiewicza. Będzie ona przebiegała „na tyłach” siedziby Stacji Pogotowia Ratunkowego, Liceum Ogólnokształcącego i Muzeum Marii Konopnickiej. Wzdłuż drogi, która zostanie wykonana z kostki kamiennej i polbruku, powstaną parkingi wraz oświetleniem. Ta faza inwestycji pochłonie z budżetu miasta 1,7 mln zł, a jej realizacją zajmuje się firma Pribex z Warszawy.

Dalsze etapy inwestycji uzależnione są od pozyskania środków unijnych. Miasto ubiega się o pozyskanie dopłat z programów współpracy transgranicznej Polska Litwa 2014-2020 oraz Polska, Białoruś, Ukraina 2014- 2020. Optymistyczna wersja realizacji projektu zakłada, że budowa kolejnych etapów ruszy już w przyszłym roku.

Kolejne fazy inwestycji, zgodnie z projektem firmy MD Polska, przewidują budowę ogrodzonego wielofunkcyjnego boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę i tenis, całorocznego boiska do gry w piłkę nożną o nawierzchni z trawy syntetycznej. Powstanie tu również budynek zaplecza socjalno-gospodarczego o powierzchni około 100 m² z szaletem publicznym oraz z wiatą rekreacyjną (szatnie, pomieszczenia gospodarcze na sprzęt sportowy i ogrodniczy). Dookoła powstanie kameralny park rekreacyjny. Ingerencja w istniejącą zieleń ma być minimalna. Usunięte zostaną jedynie te drzewa, które kolidują z realizacją. Na rewitalizowanym terenie znajduje się zabytkowy budynek Starej Łaźni, który zostanie zmodernizowany. Docelowo ma w nim powstać galeria i kameralna kawiarnia.

Dzięki rewitalizacji terenów nad rzeką Czarna Hańcza mieszkańcy Suwałk i okolic będą mogli aktywnie korzystać z niezagospodarowanego dotychczas terenu. Bulwary zostały zaprojektowane tak, aby były bezpieczne i dostępne dla dzieci, osób niepełnosprawnych oraz w podeszłym wieku.

Bulwary nad Czarną Hańczą
Autor: Urząd Miasta Suwałki Pierwszy etap inwestycji – budowa nowej drogi, która połączy ulice Kościuszki i Mickiewicza

Nazwa inwestycji: Bulwary nad Czarną Hańczą
Lokalizacja: Suwałki
Funkcja: rekreacyjna
Inwestor: Miasto Suwałki
Generalny wykonawca: Pribex (I etap)
Rozpoczęcie budowy: sierpień 2016

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej