Budowa stacji metra na Bielanach ruszy w dopiero w sierpniu

2007-05-24 17:46
stacja metra Stare Bielany
Autor: brak danych

Opóźnienie rozpoczęcia prac związanych z wycinką drzew na trasie przebiegu tunelu i samej stacji spowodowane jest wnioskiem ekologów. Wykonawca tego odcinka -  firma Mostostal - zapowiada, że zatrzymanie prac nie wpłynie na ostateczny termin zakończenia robót.

Na lipiec przypada okres lęgowy ptaków - stąd wniosek ekologów o wstrzymanie w tym okresie prac przygotowawczych. Końcowy odcinek tunelu metra oraz same stacje będą budowane metodą odkrywkową, która wymusza wycinkę drzew w całym pasie terenu liniowej budowy. Przedstawiciele generalnego wykonawcy zapewniają, że czas ten zostanie spożytkowany na uzupełnienie dokumentacji wykonawczej stacji. Zakończenie budowy zaplanowane jest na połowę września 2007 roku. Stacja metra Bielany ma zostać oddana do użytku, po przejściu wszystkich koniecznych odbiorów, w 2 miesiące od zakończenia budowy.

Stacja Stare Bielany (A21) będzie budowana metodą stropową. Najpierw zostaną wykonane ściany szczelinowe, zabezpieczone przed przemieszczeniami od parcia gruntu przez kotwy iniekcyjne bądź lokalnie przez stalowe rygle rozpierające. Stacja będzie mieć prawie 200 m długości całkowitej, tak aby zapewnić standardową długość peronów czyli 120 m. Bielański odcinek metra to tzw. metro płytkie; poziom główki szyny przy wlotach na stację A21 będzie wynosił jedynie 7 m poniżej poziomu terenu, przy wysokości skrajni taboru pociągów metra wynoszącej około 4,5 m. W stacji bielańskiej zrezygnowano ze, znanego dotąd pasażerom metra, wyspowego typu peronu umieszczonego po środku stacji. Projektanci rozwiązanie to zamienili na 2 węższe perony boczne. Tego typu pomysł jest typowy dla większych stacji stanowiących lokalny węzeł komunikacyjny, tak jak ma to miejsce w przypadku stacji Centrum.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej