Budowa nowego wodociągu i kanalizacji w Wawrze. Mieszkańcy Wawra mogą dostać 6 tys. złotych dofinansowania

2023-09-19 13:59
Ważna inwestycja Wodociągów Warszawskich w Wawrze
Autor: wawer.um.warszawa.pl Wodociągi Warszawskie od lat najwięcej nowych sieci budują w Wawrze

Wodociągi Warszawskie ogłosiły właśnie przetarg na budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Przetarg dotyczy budowy przepompowni ścieków przy ul. Skalnicowej i kanalizacji sanitarnej przy ulicach Skalnicowej, Wał Miedzeszyński, Trakt Lubelski i Strzygłowskiej. Spółka wybuduje też nowe odcinki magistral wodociągowych przy Wale Miedzeszyńskim, Skalnicowej i Panny Wodnej.

Ogłoszony przez Wodociągi Warszawskie przetarg obejmuje budowę przepompowni ścieków o wydajności 216 l/s przy ul. Skalnicowej i kanalizacji sanitarnej przy ulicach Skalnicowej, Wał Miedzeszyński, Trakt Lubelski i Strzygłowskiej. Spółka wybuduje też nowe odcinki magistral wodociągowych przy Wale Miedzeszyńskim, Skalnicowej i Panny Wodnej. Łączna długość nowej sieci kanalizacyjnej wyniesie ponad 5 km, a wodociągowej – ponad 6 km.

Budowa przepompowni w Wawrze

Budowa przepompowni i kanałów w ulicach Skalnicowej, Wał Miedzeszyński i Strzygłowskiej to strategiczny element w rozwoju sieci na terenie Wawra. Warunkuje bowiem dalszą rozbudowę i funkcjonowanie systemu kanalizacji na obszarze ok. 750 ha osiedli Nadwiśle, Radość czy Miedzeszyn, zamieszkanych obecnie przez ok. 18 tys. osób, z perspektywą budowy w ciągu najbliższych 10 lat kolejnych kilku tysięcy mieszkań.

Dofinansowanie dla mieszkańców Wawra na likwidację szamb

Inwestycja pozwoli na uruchomienie odbioru ścieków z ponad stu posesji położonych przy już wybudowanych kanałach.

Wodociągi Warszawskie będą, tak jak dotąd, zachęcać mieszkańców do rezygnacji z szamb i przyłączania się do miejskiej infrastruktury, organizując w dzielnicy spotkania konsultacyjne – zapewnia Renata Tomusiak, prezes zarządu MPWiK.

Swój program zachęt do wdrażania rozwiązań ekologicznych prowadzi również stołeczny ratusz. Na likwidację szamb i podłączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej miasto udziela dotacji w wysokości 6 tys. zł.

Wawer jest dzielnicą priorytetową

Wodociągi Warszawskie w Wawrze rozbudowują infrastrukturę mimo często niesprzyjających okoliczności, jak nieuregulowany status niektórych gruntów czy gęstość innej infrastruktury podziemnej. Spółka w latach 2007–2022 wybudowała i zmodernizowała w dzielnicy łącznie 148 km sieci wodociągowej oraz 143 km sieci kanalizacyjnej, przeznaczając na inwestycje około 326 mln zł.

Do 2030 r. spółka planuje wybudować na terenie Wawra kolejnych 209 km kanałów i 138 km wodociągów za kwotę 292 mln zł. Łącznie na inwestycje sieciowe we wszystkich dzielnicach Wodociągi Warszawskie w ciągu 8 lat przeznaczą prawie 2,6 mld zł. Plan przewiduje wybudowanie 725 km sieci wodociągowej i 637 km sieci kanalizacyjnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej